Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Pellegrini nevyhovie žiadosti Danka na unáhlené vypravenie špeciálu po siedmich vojakov v Iraku
Zdielať na

Pellegrini nevyhovie žiadosti Danka na unáhlené vypravenie špeciálu po siedmich vojakov v Iraku

BRATISLAVA / Americký prezident Donald Trump nariadil v piatok raketový útok na letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního a ďalších osem ľudí. Danko v noci na nedeľu vyzval na Facebooku Pellegriniho, aby nebol zbabelec a poslal po vojakov letecký špeciál. Premiér Peter Pellegrini ale žiadosti predsedu SNS nevyhovie.

Ako informuje Denník N, podľa premiéra by Slovensko prípadné stiahnutie vykonalo až po dohode so spojencami. „Sme súčasťou medzinárodnej jednotky, ktorá tam pôsobí na pozvanie irackej vlády,“ povedal premiér s tým, že ani veliteľ slovenskej skupiny nevolá po individuálnej evakuácii.

​Americký letecký útok na konvoj iránskeho generála Sulejmániho hrotí napätie na Blízkom východe do extrému. Teherán hrozí Amerike ukrutnou odvetou. Uprostred chaosu, ktorý prepukol po zabití iránskeho generála v Iraku sú aj siedmi slovenskí vojaci. Predseda SNS a Národnej rady Andrej Danko vyzval v nedeľu premiéra Petra Pellegriniho, aby poslal lietadlo pre našich vojakov do Iraku. ​"Vyzývam, aby predseda vlády nebol zbabelec a konal a poslal lietadlo pre našich vojakov. Prosím, nečakajme na to, kým sa stane väčšie nešťastie," uviedol Danko v stanovisku na oficiálnej facebookovej stránke národniarov.

"Je mi ľúto, že predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezidentka SR Zuzana Čaputová podcenili vzniknutú situáciu. Vyzýval som ich ešte dnes, aby reagovali, pričom obaja aj s prezidentkou SR zvolili len vlažné politické frázy alebo alibistický postup. Situácia na Blízkom východe sa stupňuje a životy našich vojakov môžu byť ohrozené a predseda vlády SR tak, ako jemu je vlastné, zrazu zmení postoj. Hovorí, že je pripravený poslať špeciál pre našich vojakov. Je to pre neho typické, že sa Peter Pellegrini vždy zachová ako zbabelec a alibista," skonštatoval Danko. Ten reagoval na predchádzajúce vyhlásenie Petra Pellegriniho, podľa ktorého je v súvislosti s aktuálnou situáciou na Blízkom východe vládny špeciál kedykoľvek pripravený vyzdvihnúť slovenských vojakov z Iraku.

Predseda SNS tiež vyzýva vládu, aby bezodkladne konala a nečakala na to, že Národná rada prijme uznesenie o stiahnutí slovenských vojakov z Iraku. "Vyzývam predsedu vládu SR, aby bol konečne chlap a konal tak, ako predseda vlády konať má a okamžite poslal vládny špeciál pre našich vojakov. Mrzí ma, že Peter Pellegrini vždy koná podľa toho, ako mu poradia PR agentúry. Súčasne som požiadal ministra obrany SR, aby monitoroval situáciu, a aby požiadal predsedu vlády SR, a aby zvolal Bezpečnostnú radu SR. Prosím, nečakajme na to, kým sa stane väčšie nešťastie," dodal Andrej Danko.

"Aktuálne neevidujeme v systéme našej registrácie žiadneho občana SR, ktorý by sa nachádzal v Iraku. Ako je známe, v Iraku pôsobia toho času slovenskí vojaci. MZVEZ SR dlhodobo neodporúča občanom SR cestovať do Iraku, resp. odporúča krajinu opustiť," vyjadril sa Boris Gandel, hovorca Ministerstva zahraničných vecí.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy