Identifikátory dostali od vlády zelenú. Nahradiť majú rodné čísla

Identifikátory dostali od vlády zelenú. Nahradiť majú rodné čísla

BRATISLAVA / Vláda na svojom zasadnutí schválila návrh zákona o základných identifikátoroch fyzickej osoby z dielne ministerstva vnútra.

Podľa tohto návrhu má mať každá osoba pridelený "bezvýznamový identifikátor, ktorý je jedinečný pre každú fyzickú osobu a ktorý tvorí náhodné desaťmiestne číslo generované kryptografickým kľúčom". Identifikátor má v informačných systémoch nahradiť rodné čísla. "Navrhovaný systém základných identifikátorov zabezpečuje zvýšenie ochrany osobných údajov fyzických osôb vedených v jednotlivých informačných systémoch verejnej správy a prispieva tak k vyššej právnej ochrane dotknutých osôb. Návrh zákona zavádza možnosť presnej identifikácie fyzickej osoby vo všetkých informačných systémoch verejnej správy a umožňuje efektívnu komunikáciu medzi týmito systémami bez rizika združenia údajov z jednotlivých databáz a informačných systémov," zdôvodnilo návrh ministerstvo vnútra.

Návrh prešiel s jednou pripomienkou, ktorá sa musela odobriť v rámci schvaľovacieho procesu na vláde. "Keď bude štátna inštitúcia chcieť používať sektorový identifikátor fyzických osôb, jeho používanie musí najprv byť s predchádzajúcim súhlasom úradu podpredsedu vlády pre informatizáciu," povedala ministerka vnútra Denisa Saková po dnešnom rokovaní. Podľa nej sa pripomienka nedala doplniť do materiálov, keďže vzišla z Rady pre digitalizáciu verejnej správy. Ministerka však uvádza, že na parlamentnú schôdzu sa už v tomto volebnom období nedostane, a preto tento materiál nechávajú na schválenie pre budúcu vládu a budúci parlament.

Podľa ministerky chcú návrhom "predbehnúť dobu" a uľahčiť občanom život. "Rodné čísla sa používajú na Slovensku od roku 1954 a máme obavu, že v roku 2053 sa skutočne začnú vydávať duplicitné rodné čísla," dodala Saková.

Z dôvodu efektívneho využitia už vynaložených finančných prostriedkov a s cieľom znížiť administratívnu náročnosť novej právnej úpravy sa podľa ministerstva doklady fyzickej osoby vydané pred nadobudnutím účinnosti návrhu zákona ponechávajú v platnosti až do uplynutia ich platnosti.

Zdroj: noviny.sk/SITA/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

08:30 Extrémni žgrloši III.
09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
08:40 Simpsonovci XXII.
09:05 Simpsonovci XXII.
09:30 Simpsonovci XXIII.
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
08:40 Máša a medveď I.
08:50 Rapotáčik
09:00 Ovečka Shaun 4,5
07:35 Čarodějovy hodiny
09:30 Americká Miss India
11:20 Mozek v plamenech