Identifikátory dostali od vlády zelenú. Nahradiť majú rodné čísla

Identifikátory dostali od vlády zelenú. Nahradiť majú rodné čísla

BRATISLAVA / Vláda na svojom zasadnutí schválila návrh zákona o základných identifikátoroch fyzickej osoby z dielne ministerstva vnútra.

Podľa tohto návrhu má mať každá osoba pridelený "bezvýznamový identifikátor, ktorý je jedinečný pre každú fyzickú osobu a ktorý tvorí náhodné desaťmiestne číslo generované kryptografickým kľúčom". Identifikátor má v informačných systémoch nahradiť rodné čísla. "Navrhovaný systém základných identifikátorov zabezpečuje zvýšenie ochrany osobných údajov fyzických osôb vedených v jednotlivých informačných systémoch verejnej správy a prispieva tak k vyššej právnej ochrane dotknutých osôb. Návrh zákona zavádza možnosť presnej identifikácie fyzickej osoby vo všetkých informačných systémoch verejnej správy a umožňuje efektívnu komunikáciu medzi týmito systémami bez rizika združenia údajov z jednotlivých databáz a informačných systémov," zdôvodnilo návrh ministerstvo vnútra.

Návrh prešiel s jednou pripomienkou, ktorá sa musela odobriť v rámci schvaľovacieho procesu na vláde. "Keď bude štátna inštitúcia chcieť používať sektorový identifikátor fyzických osôb, jeho používanie musí najprv byť s predchádzajúcim súhlasom úradu podpredsedu vlády pre informatizáciu," povedala ministerka vnútra Denisa Saková po dnešnom rokovaní. Podľa nej sa pripomienka nedala doplniť do materiálov, keďže vzišla z Rady pre digitalizáciu verejnej správy. Ministerka však uvádza, že na parlamentnú schôdzu sa už v tomto volebnom období nedostane, a preto tento materiál nechávajú na schválenie pre budúcu vládu a budúci parlament.

Podľa ministerky chcú návrhom "predbehnúť dobu" a uľahčiť občanom život. "Rodné čísla sa používajú na Slovensku od roku 1954 a máme obavu, že v roku 2053 sa skutočne začnú vydávať duplicitné rodné čísla," dodala Saková.

Z dôvodu efektívneho využitia už vynaložených finančných prostriedkov a s cieľom znížiť administratívnu náročnosť novej právnej úpravy sa podľa ministerstva doklady fyzickej osoby vydané pred nadobudnutím účinnosti návrhu zákona ponechávajú v platnosti až do uplynutia ich platnosti.

Zdroj: noviny.sk/SITA/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

08:30 Súdna sieň
09:35 Súdna sieň
10:25 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
08:25 Panelák
09:10 Panelák
10:20 C.S.I.: Kriminálka Miami III.
08:15 Odsúdené II.
09:35 Kosti IV.
10:55 Slnečno, sem-tam vraždy I.
08:50 Barbapapa II.
08:55 Máša a medveď II.
09:05 Macko Uško
08:05 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
09:45 Lagerfeld - důvěrné
11:25 O(d)puštění