Dobrá správa pre rodičov: Žiaci budú v školských jedálňach jesť zdravšie

16.10.2019 17:52 Noviny.sk Slovensko

Dobrá správa pre rodičov: Žiaci budú v školských jedálňach jesť zdravšie

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Niektoré školské jedálne budú v strave znižovať podiel živočíšnych zdrojov bielkovín a tukov a zvyšovať podiel čerstvej zeleniny a ovocia od regionálnych dodávateľov. Ministerka školstva schválila novú normu, podľa ktorej má byť v školách zabezpečené takzvané flexi stravovanie.

Ministerstvo školstva schválilo normy, ktoré boli podľa neho vypracované na základe požiadaviek expertov v oblasti výživy. „Flexi stravovanie“ chce ministerstvo v prvej etape zaviesť vo vybraných školských jedálňach a od 1. septembra 2020 by ho mohli zaviesť dobrovoľne všetky zariadenia školského stravovania.

Ministerstvo tvrdí, že nedávno schválené normy boli vypracované v súlade s požiadavkami expertov v oblasti výživy podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a ministerstva zdravotníctva. Súčasne rezort zdravotníctva na základe požiadaviek rodičov rozširuje možnosti diétneho stravovania, a to najmä diéty pre deti s laktózovou intoleranciou.

Flexi zásady na zostavovanie jedálnych lístkov sú určené predovšetkým pre stravníkov "v rámci jednozmennej prevádzky zariadenia školského stravovania s podávaním desiaty, obeda a olovrantu v rámci samoobslužného režimu pre žiakov základnej školy a strednej školy“. V prípade požiadavky rodičov je na rozhodnutí zriaďovateľa, či Flexi jedálny lístok zavedie aj pre deti materských škôl.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Fórky, vtipky XXVIII.
08:55 Súdna sieň
07:25 Panelák VII.
08:30 Simpsonovci IX.
09:00 Simpsonovci IX.
06:45 Kutyil s.r.o. II.
07:35 POLICAJTI V AKCII
08:30 ZÁCHRANÁRI
07:30 Kúzlovanie
07:40 Rapotáčik
07:50 Sníček
06:35 Zoolander
07:55 Kde je Albert?
09:30 Henry ze zkumavky