Študentská kvapka krvi láka čerstvých dospelákov. Mnohí si darovanie krvi plánovali od detstva

Študentská kvapka krvi láka čerstvých dospelákov. Mnohí si darovanie krvi plánovali od detstva

BRATISLAVA / Majú čerstvých 18 a za sebou prvé darovanie krvi. Študentská kvapka krvi sa snaží už 25 rokov prilákať najmä prvodarcov. Počas prvého štvrťstoročia prišli darovať krv desiatky tisíc mladých ľudí a mnohí z nich sa časom stanú pravidelnými darcami.

Študenti obchodnej akadémie v Petržalke na chvíľu vymenili školské lavice za odberové lôžka. Tak ako pracujúci ľudia, aj oni sa už nemuseli vrátiť na vyučovanie. To ale nebol hlavný dôvod, prečo v pondelok ráno prišli študenti darovať krv. Niekto si to chcel vyskúšať, iní si to zas plánovali odmalička. "Akcia je u nás už tradične mnoho rokov. Zapája sa čím ďalej, tým viac študentov," uviedla riaditeľka Obchodnej akadémie Imricha Karvaša v Bratislave Jana Šebestová. 

Štyri ľudské životy - presne toľko ľudí môže podľa odborníkov zachrániť jeden darca. "Snažíme sa presvedčiť mladých ľudí, aby prišli darovať krv a zároveň zostali pravidelnými darcami krvi," povedala generálna sekretárka Červeného kríža Zuzana Rosiarová Kesegová. Študentská kvapky krvi bude trvať mesiac a zapojiť sa môže ktokoľvek. "Môžu ísť na odberové miesta Národnej transfúznej krvi alebo sa to dá zorganizovať aj v škole," povedala Rosiarová Kesegová.

Krv darovali aj herci. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

09:55 Súdna sieň
10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
10:25 NAŠI I.
11:15 Hľadá sa dom pre milionárov - Los Angeles IX.
12:05 NA CHALUPE
10:35 Nákupné maniačky
11:50 UHÁDNI MÔJ VEK
12:45 Vražedné čísla V.
10:35 Okido I.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:20 Arthur a Minimojovia
10:25 Výlet s mámou
12:10 I pro lásku se zabíjí
14:20 Pozdravy ze spermabanky