Zriedkavá operácia v bojnickej nemocnici. Mužovi s rakovinou dali šancu na normálny život

Zriedkavá operácia v bojnickej nemocnici. Mužovi s rakovinou dali šancu na normálny život

BOJNICE / Lekári v bojnickej nemocnici sa podujali na operáciu, ktorá sa robí len zriedkavo. Ak aj áno, tak najmä vo veľkých nemocniciach. Zvládli ju na výbornú, vďaka čomu dali pacientovi s rakovinou konečníka šancu na normálny život.

Pán Hrašný podstúpil viacero vyšetrení, pri ktorých mu diagnostikovali rakovinu konečníka. "Rakovina konečníka je celosvetový problém, ekonomický, spoločenský, medicínsky," uviedol primár chirurgického oddelenia bojnickej nemocnice Roman Velický.

Pán Hrašný sa rozhodol bojovať a zveril sa do rúk chirurgom v bojnickej nemocnici. Tí sa podujali na operáciu, akú ešte nikdy nerobili. "Predtým končili s trvalou amputáciou konečníka s vývodom," uviedol Velický.

Lekári v bojnickej nemocnici sa ale rozhodli pre nový spôsob. Laparoskopicky zoperovali konečník tak, že pacient nemá žiaden vývod. "My ideme v dvoch tímoch, jeden ide cez brucho, druhý cez konečník a dokážeme sa stretnúť v jednom mieste. My dokážeme odstrániť celé to lymfatické tkanivo," vysvetlil primár Velický.

Na operáciu sa dôkladne pripravovali. Niektoré prístroje si museli požičať. Pracovali v stiesnených podmienkach, v takmer 60-ročných operačných sálach bez klimatizácie. Operácia trvala štyri hodiny a lekári odchádzali z operačnej sály spokojný. Dopadla výborne. "Funkčnosť čreva zostala zachovaná tak ako predtým," povedal námestník Nemocnice Bojnice Milan Henčel.

Lekárom v bojnickej nemocnici sa vzhľadom na ich možnosti a vybavenie podaril husársky kúsok a neskrývajú svoje nadšenie. "Tá metóda sa posúva stále ďalej a ďalej," povedal primár Velický.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
12:40 TOP STAR
10:40 Najkrajšie bývanie III.
11:40 NA CHALUPE
12:50 Prvé oddelenie II.
11:05 Vražedné čísla IV.
12:10 Kosti IX.
13:05 Kosti IX.
10:50 Volám sa Caillou V.
11:20 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:40 Kúzlovanie
10:55 Footloose: Tanec zakázán
13:05 Popelky
14:45 Moliere