Zriedkavá operácia v bojnickej nemocnici. Mužovi s rakovinou dali šancu na normálny život

Zriedkavá operácia v bojnickej nemocnici. Mužovi s rakovinou dali šancu na normálny život

BOJNICE / Lekári v bojnickej nemocnici sa podujali na operáciu, ktorá sa robí len zriedkavo. Ak aj áno, tak najmä vo veľkých nemocniciach. Zvládli ju na výbornú, vďaka čomu dali pacientovi s rakovinou konečníka šancu na normálny život.

Pán Hrašný podstúpil viacero vyšetrení, pri ktorých mu diagnostikovali rakovinu konečníka. "Rakovina konečníka je celosvetový problém, ekonomický, spoločenský, medicínsky," uviedol primár chirurgického oddelenia bojnickej nemocnice Roman Velický.

Pán Hrašný sa rozhodol bojovať a zveril sa do rúk chirurgom v bojnickej nemocnici. Tí sa podujali na operáciu, akú ešte nikdy nerobili. "Predtým končili s trvalou amputáciou konečníka s vývodom," uviedol Velický.

Lekári v bojnickej nemocnici sa ale rozhodli pre nový spôsob. Laparoskopicky zoperovali konečník tak, že pacient nemá žiaden vývod. "My ideme v dvoch tímoch, jeden ide cez brucho, druhý cez konečník a dokážeme sa stretnúť v jednom mieste. My dokážeme odstrániť celé to lymfatické tkanivo," vysvetlil primár Velický.

Na operáciu sa dôkladne pripravovali. Niektoré prístroje si museli požičať. Pracovali v stiesnených podmienkach, v takmer 60-ročných operačných sálach bez klimatizácie. Operácia trvala štyri hodiny a lekári odchádzali z operačnej sály spokojný. Dopadla výborne. "Funkčnosť čreva zostala zachovaná tak ako predtým," povedal námestník Nemocnice Bojnice Milan Henčel.

Lekárom v bojnickej nemocnici sa vzhľadom na ich možnosti a vybavenie podaril husársky kúsok a neskrývajú svoje nadšenie. "Tá metóda sa posúva stále ďalej a ďalej," povedal primár Velický.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

17:55 Bez servítky
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:40 Agentka bez minulosti
18:35 Agentka bez minulosti
19:40 Profesionáli VIII.
18:00 Súdna sieň
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
18:15 Mach a Šebestová na cestách
18:20 Mach a Šebestová na prázdninách
18:35 Tom a Lili
16:55 Victor Davis: Cesta na vrchol
18:35 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
20:15 Operace Entebbe