Najvyšší súd zostáva bez šéfa. Súdna rada ani v druhom kole nezvolila predsedu

Najvyšší súd zostáva bez šéfa. Súdna rada ani v druhom kole nezvolila predsedu

BRATISLAVA / Súdna rada SR začala v pondelok s voľbou novej šéfky Najvyššieho súdu SR. Po prvom kole hlasovania Súdnej rady sa nepodarilo zvoliť predsedkyňu Najvyššieho súdu. Jana Bajánková získala osem hlasov, Soňa Mesiarkinová sedem. Ivetta Macejková získala len jeden hlas. Ani po druhom kole nebolo meno predsedkyne známe. Jana Bajánková získala deväť hlasov, Soňa Mesiarkinová sedem. Znamená to, že od 2. októbra bude Najvyšší súd bez predsedu, keďže Daniela Švecová vo svojej funkcii končí.

Najvyšší súd SR teda bude po 2. októbri bez predsedu. Súdna rada SR ani po deviatich hodinách nezvolila nového predsedu najvyššieho súdu. O nástupcovi Daniely Švecovej sa bude rozhodovať v ďalšom kole volieb. Najbližšie k tomu mala Jana Bajánková, k zvoleniu jej chýbal jediný hlas. "Rešpektujem to rozhodnutie Súdnej rady," vyhlásila. 

Spolu s Bajánkovou sa do druhého kola dostala Soňa Mesiariková. "Viac-menej som to očakávala. Zarazil ma ten výsledok u pani Macejkovej," poznamenala Mesiariková. Bývalá šéfka ústavného súdu Ivetta Macejková totiž v 1. kole získala iba jeden hlas, bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin ani jeden. O Štefanovi Harabinovi rokovala súdna rada preto, že ani v deň rokovania písomne nedoručil svoje vzdanie sa kandidatúry.

Na úspech potrebovali kandidátky získať minimálne desať hlasov členov súdnej rady. Ich nominácia by každopádne musela prejsť ešte cez prezidentku Zuzanu Čaputovú. Hlava štátu sa navyše viackrát vyjadrila, že úspešnú kandidátku bude ešte posudzovať podľa odborných a morálnych predpokladov. 

Štefan Harabin oznámil Súdnej rade vzdanie sa svojej kandidatúry e-mailom. V ňom pridal link na video z jeho tlačovej besede, kde o vzdaní sa informoval médií, informovala predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková.

Prihlásiť kandidátov na predsedu najvyššieho súdu mohli člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti. Predsedom Najvyššieho súdu SR sa môže stať len sudca najvyššieho súdu. Úspešného kandidáta následne posunie rada prezidentke Zuzane Čaputovej. 

Najväčšiu podporu získala pri nomináciách Jana Bajánková, ktorú navrhlo 15 sudcov najvyššieho súdu, zároveň Sudcovská rada Krajského súdu v Banskej Bystrici, Plénum sudcov Okresného súdu Piešťany a Sudcovská rada Krajského súdu v Nitre. Išlo tiež o spoločný návrh Sudcovskej rady Krajského súdu v Trenčíne a jednej z členiek Súdnej rady Slovenskej republiky. Kandidátku Ivettu Macejkovú navrhlo 26 sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Soňa Mesiarkinová sa do oficiálneho zoznamu kandidátov na predsedu najvyššieho súdu dostala na základe návrhu jedného z členov súdnej rady – Romana Huszára.

"Voľba prebehla podľa všetkých zákonných pravidiel, takže v tomto smere ju hodnotím pozitívne. Čo nie je pozitívne, že nedošlo k zvoleniu predsedu Najvyššieho súdu," zhodnotila Lenka Praženková, predsedníčka. Súdnej rady SR. "Novej voľby sa nemôžu zúčastniť terajší kandidáti, čiže tým sa to portfólio potenciálnych kandidátov do istej miery modifikuje," skonštatoval člen Súdnej rady SR Dušan Čimo. 

Štefan Harabin stiahol svoju kandidatúru na predsedu Najvyššieho súdu SR. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:35 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
18:35 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
19:35 ŽREBOVANIE
17:45 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Tlkot srdca
18:25 Jahôdka a jej kamaráti II.
18:50 Viking Vicky
19:05 Knihy od Stonožky
18:25 Cesta za snem
20:15 Alibi na klíč
21:50 Neklidná mysl