Hrozilo, že padne, radšej ho odstrelili

Hrozilo, že padne, radšej ho odstrelili

KOŠECA / V obci Košeca sa popoludní ozval silný výbuch. Miestnych však neprekvapil. Pripravovali sa naň niekoľko dní. Špecializovaná firma tam odstrelila starý komín v priestoroch bývalej tehelne. Bol vo veľmi zlom stave a hrozilo, že sa zrúti. Radšej ho preto zlikvidovali riadenou detonáciou.

Nielen tehlu, ale aj škridly v obci Košeca vyrábali celé stáročia. Zamestnaných tu bolo množstvo dedinčanov.

"Tehla sa pálila do roku 1984, v roku 1981 dosiahla obrat milión korún," hovorí Radomír Brtáň, starosta obce Košeca. Potom to išlo s fabrikou dole vodou, až z nej zostali len ruiny a starý komín.

"Začalo to chátrať, zvetrávať. Ľudia sa sťažovali a preto sa pristúpilo k tomu, že sa to začalo asanovať," dodáva poslanec obecného zastupiteľstva Miroslav Vančík. 

Na miesto prišli pyrotechnici a v priebehu dvoch dní pripravili komín na odstrel. Štefan Kortiš, technický vedúci odstrelu upresňuje: "Je tu osem kilogramov trhaviny a 35 rozbušiek."

Ľudia ktorí bývali neďaleko museli opustiť svoje domy. Odstrel sledovali z bezpečnej vzdialenosti. Z komína zostala v priebehu niekoľkých sekúnd iba kopa tehál. Zvyšky komína však na skládku vyviezť nechcú. Plánujú ju použiť na výstavbu autobusových zastávok v tehliarenskej tradícii.

Keď sa komín stáva hrozbou, k slovu sa dostávajú profesionáli s výbušninami:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

16:10 NAŠI II.
16:50 NAŠI II.
17:30 NOVINY
15:40 Profesionáli II.
16:40 Simpsonovci XXI.
17:10 Simpsonovci XXI.
15:50 Tlkot srdca
16:45 Klamári I.
17:45 Súdna sieň
16:05 Malý Elvis a priatelia
16:35 Sníček
16:45 Okido II.
15:10 Útěk z polygamie
16:45 Náhradnice
18:25 Cesta za snem