Archívy odkrývajú tajomstvá tajných organizácií. Ústav pamäti národov získal tri prísne tajné filmy

Archívy odkrývajú tajomstvá tajných organizácií. Ústav pamäti národov získal tri prísne tajné filmy

BRATISLAVA / O činnosti tajných organizácii, ktoré mali za úlohu bojovať proti takzvanému vnútornému nepriateľovi sa dozvedáme až po rokoch. Jednou z nich bola Vojenská kontrarozviedka pôsobiaca pri jednotlivých vojenských útvaroch v komunistickom Československu.

ŠTB nebola jedinou represívnou zložkou v čase komunistickej totality. Popri nej pôsobila aj vojenská kontrarozviedka, známa pod skratkou VKR. "Jej úlohou bola kontrarozviedna ochrana vojsk a areálov československej ľudovej armády. Jej úlohou bolo zabránenie možnej špionáži a ochrana štátneho služobného tajomstva," uviedol Jerguš Sivoš z Ústavu pamäti národa. 

​Vo vojenskej tajnej službe mohli pôsobiť len tí, ktorí verne slúžili režimu. "VKR bola jedným z mála útvarov, kde bolo členstvo v KSČ takmer 100 percent, na ich ideologickú pevnosť slúžili aj inštruktážne filmy, ktoré príslušníci sledovali," opísal Jerguš Sivoš. Tri filmy, ktoré získal Ústav pamäti národa z pražského archívu, pochádzajú zo 60. a 80. rokov. Kedysi boli označované ako prísne tajné, o ich existencii sa donedávna nevedelo. "Jedným z takých zaujímavých filmov, ktorý ukazuje dobový stav techniky aj vedomosti informovania je Pan Werner to mal jednoduché. Vidíme napríklad rozhovor dvoch dôstojníkov, ktorí sú nenápadne pomocou hodiniek odpočutí a nahratí na magnetickú pásku," povedal odborník z Ústavu pamäti národa. 

Vo filme sú ukážky, aké metódy údajne používali západní špióni pri získavaní informácií z prostredia armády. Čierno-biele zábery pôsobia z dnešného pohľadu archaicky, avšak v minulosti boli dôležitou propagandistickou zbraňou vtedajšej moci. "Aj cez tieto inštruktážne filmy sa príslušníci učili sa brániť špionáži a ako odhaliť špionáž," dodal Jerguš Sivoš.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

09:55 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
10:00 NAŠI I.
10:30 NAŠI I.
11:20 Hľadá sa dom pre milionárov - Los Angeles X.
10:00 Prvé oddelenie
10:45 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido I.
08:50 Útěk ze Sibiře
11:15 Pozdravy ze spermabanky
13:10 Prázdniny!