Mnohé ženy sú nespokojné s pôrodnicami. "Baby friendly" status má zatiaľ len 10 zariadení

Mnohé ženy sú nespokojné s pôrodnicami. "Baby friendly" status má zatiaľ len 10 zariadení

BRATISLAVA / Statusom "Nemocnica priateľská k deťom" by sa podľa ministerstva zdravotníctva mohlo pochváliť zatiaľ iba 10 zariadení. Viaceré ženy nie sú spokojné s prístupom v pôrodniciach. Musia sa dožadovať vecí, ktoré by mali byť automatické ako napríklad priloženie dieťaťa na hruď ihneď po pôrode. A zaostáva aj podpora dojčenia.

Podľa najnovšieho prieskumu o kvalite pôrodníc každá piata matka odchádza z pôrodnice bez dostatočných vedomostí o tom ako správne dojčiť. "Najhoršie v prieskume dopadol bonding, a teda priloženie bábätka a možnosť byť s ním prvé dve hodiny ešte na pôrodnej sále," uviedla Eva Pavlíková, šéfredaktorka portálu rodinka.sk a spoluorganizátorka prieskumu. 

​Ak chcú byť slovenské pôrodnice priateľské k deťom, musia prejsť recertifikáciou. Ministerstvo zdravotníctva chce do konca roka obnoviť certifikáty so statusom Baby friendly hospital. Základom je realizácia Desiatich krokov pre úspešné dojčenie pri starostlivosti o matky a deti. "Cieľom rezortu je, aby kvalita viacerých gynekologicko-pôrodníckych a neonatologických pracovísk bola už do konca roka uznaná daným certifikátom. Na základe dostupných informácií zo zdravotníckych zariadení predpokladáme, že približne do 10 pracovísk je, podľa ich slov, pripravených na získanie certifikátu," informovala Zuzana Eliášová

Rezort zorganizoval semináre, na ktorých prezentoval základné kritériá konceptu. V rámci nich sa vyškolilo takmer 200 zdravotníckych pracovníkov. Čo by odborníci uvítali je, aby sa zlepšil nielen prístup k bábätkám, ale aj mamičkám. Aby boli nielen baby friendly, ale aj mother friendly. "Predovšetkým musí byť jednotný prístup k mamičkám, musí byť edukovaný personál. Nielen na novorodeneckom, ale aj na gynekologicko-pôrodnickom úseku. Dôležitá je aj prenatálna príprava a následné poradenstvo pri laktácii," dodala Darina Chovancová, prednostka novorodeneckaj kliniky UN Bratislava - Petržalka. 

Presúvali sa pacienti, lekári a sestričky. V Komárne sa za plnej prevádzky sťahovala nemocnica:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

17:55 Nové bývanie dizajn
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:30 Denník ľadovej princeznej
19:45 Profesionáli VI.
20:30 Zakázané kráľovstvo
17:55 9-1-1: Texas
18:55 Štyri svadby a jeden pohreb
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York VII.
17:50 Petronela Jabĺčková
18:05 Labková patrola I.
18:35 Tom Gates
16:55 Kdybych měl křídla
18:30 Ledová sezóna
20:15 Až na dno