Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora proti odmietnutiu jeho obžaloby na Kotlebu

11.07.2019 15:05 Noviny.sk Slovensko

Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora proti odmietnutiu jeho obžaloby na Kotlebu

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Sudca Najvyššieho súdu SR zamietol sťažnosť prokurátora proti odmietnutiu jeho obžaloby na predsedu strany Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu. Špecializovaný trestný súd odmietol v septembri 2018 obžalobu podanú na predsedu ĽS Naše Slovensko Mariana Kotlebu a vrátil ju prokurátorovi. Ide o prípad šekov v hodnote 1488 eur, ktoré rozdal rodinám.

Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová s tým, že "Súd sa stotožnil s názorom súdu prvého stupňa, pokiaľ ide o procesné pochybenie týkajúce sa porušenia obhajobných práv obvineného. Prokurátor bude preto musieť obžalobu v tejto kauze prepracovať," vyjadrila sa pre agentúru Sita hovorkyňa najvyššieho súdu Aexandra Važanová. 

Špecializovaný trestný súd odmietol v septembri 2018 obžalobu podanú na predsedu ĽS Naše Slovensko Mariana Kotlebu a vrátil ju prokurátorovi. Hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková vtedy uviedla, že dôvodom rozhodnutia bolo, že "v prípravnom konaní neboli vykonané všetky dôkazy o okolnostiach, ktoré sú nutné na rozhodnutie súdu". Prokurátor podal proti uzneseniu súdu sťažnosť na Najvyšší súd SR.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v júli 2018 obžalobu na poslanca Národnej rady SR a predsedu strany Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu. Dôvodom bolo podozrenie z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. 

"​V Banskej Bystrici v roku 2017 v priestoroch auly školy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov každý na sumu 1 488 eur, pričom číslo 14 88 je notoricky známe a používané v symbolike extrémistov a je spojením čísel 14, čím verejne použitím (neo)nacistickej, resp. extrémistickej symboliky čísiel prejavil sympatie k rasistickej a nacistickej ideológii, ktorá smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb a ktorá hlása rasovú, etnickú nenávisť," uvádza sa v stanovisku Úradu špeciálnej prokuratúry. 

"14/88 ja asi najznámejšia neonacistická šifra, keďže v sebe spája dve významné číselné kombinácie, 14 je 14 slov Davida Laina, ktorý bol odsúdený na doživotie a 88 znamená pozdrav Heil Hitler. Ak niekto spojí v sume tieto dve čísla, nemôže to byť náhoda," povedal analytik Globsec Security Forum, Daniel Milo.

Kotlebova strana zámer najprv poprela. "Vyšlo nám to práve na takú sumu. 3 rodinám sme sa počas galavečera dokopy vyzbierali na pomoc v hodnote 4464 eur. Nie je to vecou žiadnej symboliky ani nejakého numerologického okultizmu," znie odpoveď Milana Uhríka, podpredsedu strany ĽS NS.

V apríli žiadala prokuratúra rozpustenie ĽSNS. Takto to dopadlo:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

07:45 Labková patrola I.
08:25 PRÁZDNINY II.
09:25 PRÁZDNINY II.
06:45 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
08:00 NOVÁ ZÁHRADA
09:25 NA CHALUPE
06:35 Tyran III.
07:55 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
08:50 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
07:30 Príšerky zo skúmavky
07:50 Sníček
08:00 Okido I.
06:25 Osudová láska
08:00 Z ulice na green
09:45 Asterix a Vikingové