Ako sú Slováci spokojní so svojím životom? Výsledky pozitívne prekvapili

Ako sú Slováci spokojní so svojím životom? Výsledky pozitívne prekvapili

BRATISLAVA / Ako jedni z prvých v Európe vieme, ako sú obyvatelia našej krajiny spokojní so svojím životom. Štatistici porovnávali subjektívny pocit blahobytu v slovenských domácnostiach. Aj keď mnohí majú najmä finančné ťažkosti, celkovo sme na tom vcelku dobre - na škále od nula do desať, kde desať je absolútna spokojnosť, Slováci hlasovali najčastejšie za sedmičku. Prijali by ale viac času pre svoju rodinu a koníčky, a samozrejme, viac peňazí.

V medzinárodnom porovnaní skončilo Slovensko veľmi dobre. V roku 2017 boli v miere rizika chudoby a sociálneho vylúčenia pred nami len dve krajiny: Česká republika a Fínsko. "Komplexný obraz získavame prostredníctvom zisťovania o príjmoch a životných podmienkach, EU SILC, ktoré sa realizuje vo všetkých krajinách Európskej únie. Ide o tri špecifické ukazovatele, ktorými sa merajú rozmery chudoby a sociálneho vylúčenia a ktoré v prieniku určujú, aký podiel obyvateľstva je najviac v ohrození," uviedol predseda štatistického úradu Alexander Ballek. Osobitne je ale dôležité zdôrazniť veľké regionálne rozdiely.

"Všetky tieto ukazovatele hovoria o ľuďoch, ktorí sú chudobní vo vzťahu k iným obyvateľom Slovenska. Neporovnáme navzájom krajiny, chudobný na Slovensku neznamená to isté ako chudobný v Luxemburgu," povedala Ľudmila Ivančíková z generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie.

Štatisticky sa chudoba a sociálne vylúčenie meria pomocou viacerých faktorov. Na Slovensku je aspoň jedným z nich ohrozených viac ako 863 000 ľudí."Miera závažnej materiálnej deprivácie klesla od roku 2010 z 11,4 na sedem percent v posledných dvoch rokoch," uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva. Slovákov najviac ťaží to, že nemôžu aspoň raz ročne odísť na týždňovú dovolenku a že majú problém vykryť neočakávané výdavky.

Podľa štatistického úradu dosiahlo Slovensko v uplynulom roku najvyšší počet obyvateľov. Koľko? Dozviete sa vo videu.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem