Oblačno
Bratislava
Alexander
27.2.2024
Mimoriadny úspech slovenských vedcov. Po 17 rokoch výskumu objavili nový druh hada
Zdielať na

Mimoriadny úspech slovenských vedcov. Po 17 rokoch výskumu objavili nový druh hada

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Medzinárodnému tímu na čele s vedcami z Univerzity Komenského v Bratislave sa podarilo objaviť nový druh hada. Ten je rozšírený v Turecku, v Azerbajdžane, v Arménsku, v Gruzínsku, v Iraku, v Iráne a v Rusku, ale aj v malej oblasti zasahujúcej aj do Európy.

Vedci analyzovali genetické a morfologické údaje a zistili, že užovka sarmatská (Elaphe sauromates) v skutočnosti zahŕňa aj ďalší druh, ktorý nazvali podľa starobylého kráľovstva Urartu – Elaphe urartica. Opis nového druhu užovky bol publikovaný vo vedeckom časopise PeerJ pred pár dňami. Podľa hlavných autorov štúdie Daniela Jablonskeho a Davida Jandzíka z Univerzity Komenského je mimoriadne náročné túto užovku objaviť v prírode. Navyše sa vyskytuje v oblasti, ktorá je geopoliticky pomerne komplikovaná.

Zber materiálu pre štúdiu si preto vyžiadal celkovo 17 rokov a širokú medzinárodnú spoluprácu. Nový druh je na základe vonkajších znakov veľmi podobný užovke sarmatskej. Až analýza DNA odhalila, že ide o sesterský a tzv. kryptický, čiže skrytý, druh. "Objav dokazuje, že aj oblasť alebo skupina živočíchov pomerne dobre prebádaná môže potenciálne skrývať prekvapivé objavy, ak sa výskum realizuje trpezlivo a s využitím kombinácie metód. V tomto prípade štatistických, genetických aj morfologických a v širokej medzinárodnej spolupráci," nazdáva sa Daniel Jablonski.

Nový druh hada patrí medzi veľké užovky známeho rodu Elaphe, ktorý je tiež veľmi populárnym medzi chovateľmi teráriových zvierat.  "Nález je pre nás aj akýmsi zavŕšením osobnej cesty od nadšených milovníkov a niekdajších chovateľov užoviek rodu Elaphe až k nálezu a vedeckému opisu nového druhu," prezradil David Jandzík.

Prečo kráľovstvo Urartu?

Kráľovstvo Urartu, na ktoré história viac než na tisícročie zabudla, prekvitalo v dobe železnej (9. až 6. storočí p. n. l.) v oblasti dnešnej Arménskej vysočiny v okolí jazera Van v Turecku, kde sa vyskytuje aj nový druh užovky. Meno zvolili autori vedeckého opisu z úcty k pôvodnému menu užovky sarmatskej. Jej názov odkazuje na Sarmatov, konfederáciu kočovných kmeňov, ktorí obývali podobné územie severne od Čierneho mora ako užovka sarmatská. "Vybavením každého vedca musia byť kvalitné odborné predpoklady, osobné zanietenie a v neposlednom rade trpezlivosť. Ukazuje sa to i v tomto prípade, kedy si objav vyžiadal celkovo 17 rokov vedeckej práce. Som nesmierne hrdý na našich vedcov, ktorí dokazujú, že slovenská veda má svoje postavenie v medzinárodnom priestore," povedal rektor UK Marek Števček.

Vedeckých úspechov je v poslednom období mimoriadne veľa. Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy