Stredoškoláci v rámci praxe čistili ostrov, s ktorým má kraj veľké plány. Spojili príjemné s užitočným

Stredoškoláci v rámci praxe čistili ostrov, s ktorým má kraj veľké plány. Spojili príjemné s užitočným

ORAVSKÁ PRIEHRADA / Slanický ostrov umenia v strede Oravskej priehrady by mal onedlho dostať novú tvár. Pribudnú lavičky aj park, v kostole a jeho okolí zostane stála expozícia ľudového umenia. Do upratovania ostrova sa pustili aj budúci lesníci, ktorí ho čistili od náletových drevín.

"Prv sa do tohto pralesa nedalo ani vojsť. Chladničky, práčky, všetko, čo voda doniesla, tu bolo desať metrov od toho zarastené," povedal záchranár z Oravského záchranného systému Ľudovít Planeta. 

"Tu nie je nič sadené, všetko vzniklo z náletu a vymladkov zo starých pňov," uviedol majster odborného výcviku v Strednej odbornej školy lesníckej v Tvrdošíne František Pekarčík.

Pre budúcich lesníkov je príchod na prax aj dobrodružstvo. Päť osád navždy zaliala voda priehrady v roku 1953. Ostal len trávnatý kopec s kostolom a kalváriou z osady Slanica. Po desaťročiach sa tu ujali náletové dreviny, ktorým sa pri vodách priehrady mimoriadne darí. "My ako škola tu robíme likvidáciu zostatkov, čo sa spiľovalo, likvidáciu po výseku plevel," dodal Pekarčík.

Odpad sa tu usadil najmä pri dvíhaní a klesaní vodnej hladiny. "Vlani sme vyzbierali 50 vriec minimálne a tento rok 30 vriec," dodal Planeta.

Študenti v rámci praxe robia aj počas chladnejších dní. "Žiaci Strednej odbornej školy lesníckej z Tvrdošína tieto práce vykonávajú v rámci odborného výcviku a žilinský samosprávny kraj tým pádom šetrí finančné zdroje a chceme, aby všetky práce boli ukončené pred letnou turistickou sezónou," povedal podpredseda žilinského samosprávneho kraja Igor Janckulík.

S ostrovom majú aj konkrétne plány. Okrem osvetlenia a pekného parku, sa bude v kostolíku aj na čo pozerať. "V tomto kostolíku si návštevníci budú môcť pozrieť aj animáciu 3D oltára," povedal Janckulík. 

V podtatranskom regióne čistili nedávno starý cintorín. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
13:00 NOVÝ ŽIVOT
11:45 NA CHALUPE
13:05 Prvé oddelenie II.
13:25 Simpsonovci V.
12:10 Spravodlivosť v krvi IX.
13:05 Spravodlivosť v krvi IX.
14:05 Vražedné čísla IV.
12:25 Krtko
12:35 Bolek a Lolek
12:45 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:55 Výlet s mámou
12:45 Holka k sežrání
14:25 Žena z mých snů