Slováci plytvajú peniazmi pri kúpe liekov. Generiká by im mohli uľahčiť život

Slováci plytvajú peniazmi pri kúpe liekov. Generiká by im mohli uľahčiť život

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Slováci pri kúpe liekov plytvajú peniazmi. Rozdiel medzi originálom a takzvaným generikom - teda liekom s rovnakou účinnou látkou zabalený v inom obale vo väčšine prípadov ignorujeme. Rozdiel v cene pritom môže byť až štvornásobný. Príkladom by nám mohli byť Nemci. Hoci si žijú lepšie, uprednostňujú lacnejšie náhrady liekov.

Nezáleží na tom, či používate originál alebo generikum, stojí totiž rovnako aj pacienta a aj štát, pretože poisťovňa prepláca cenu na úrovni generika. Ak chce pacient originál, musí si zaň doplatiť.

V parlamente v utorok porovnávali liekovú politiku. Kým Nemci používajú viac generiká a platia v lekárni menej, Slováci používajú viac originálne lieky a v lekárňach platia viac. "Česi sú 49 ku 51 generickí, Nemci sú generická krajina," potvrdil Peter Musil zo Sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva. "Originálne lieky sú štvornásobne drahšie ako generiká. Prečo štát netlačí na používanie generík?" pýta sa poslanec NR SR za Smer-SD Jozef Valocký. 

Lekárne majú povinnosť informovať

Od roku 2011 sú lekárne povinné informovať pacienta o lieku s nižším doplatkom, ale zaužívané v praxi to zdá sa nie je. Nemci majú pritom v peňaženke viac ako Slováci a v lekárni sa pýtajú na lacnejšie lieky, my to ale nerobíme. "Je od roku 2011 zákonnou povinnosťou u každého lekárnika pri výdaji pacienta informovať. A zároveň je povinnosťou vydať liek s najnižším doplatkom alebo liek bez doplatku," informoval Ondrej Sukeľ, prezident SLK. "V prvom rade musia byť uvedomelí ľudia a pýtať sa lekárnika a lekárnik by tiež mal byť aktívny a rovnako aktívny musí byť aj lekár," povedal Peter Goliáš, analytik INEKO. "Ak nevyužívame generiká tak plytváme, vyhadzujeme peniaze von oknom," dodal. 

Z obavy ako to s brexitom dopadne, začali ľudia vo Veľkej Británii zhromažďovať lieky a potraviny:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

07:40 Rýchla rota Chipa a Dala
08:05 Rýchla rota Chipa a Dala
08:35 NAŠI II.
07:45 NOVÁ ZÁHRADA
09:00 NA CHALUPE
10:25 NOVÉ BÝVANIE
06:55 Extrémna premena III.
08:10 15 MINÚT. KUCHÁR
08:55 15 MINÚT. KUCHÁR
08:00 Okido I.
08:15 Viking Vicky
08:30 Máša a medveď III.
06:40 Ve stínu slávy
08:15 Náhradní plán
09:50 Prázdniny!