Správna údržba komína vám môže zachrániť život. Viete ako na to?

Správna údržba komína vám môže zachrániť život. Viete ako na to?

HANISKA / V Haniske neďaleko Prešova zasahovali hasiči. Privolali ich k požiaru komína na rodinnom dome, z ktorého šľahali plamene. Majiteľom sa pravdepodobne vypomstilo to, že zanedbali čistenie komína. Správna údržba v ten správny čas vám môže zachrániť život. Ako a kedy je ho najlepšie vyčistiť?

O komínoch je vo všeobecnosti známe, že ich údržbu netreba zanedbávať. Čistenie by malo prebiehať niekoľkokrát ročne, no rovnako by mala byť zabezpečená aj jeho kontrola pod dohľadom odborníkov - kominárov. To, ako často je potrebné komíny čistiť, závisí od výkonu spotrebiča a tiež od druhu paliva.  "Komín sa musí udržiavať v dobrom technickom stave a musí byť zabezpečená jeho pravidelná kontrola a čistenie," upozornil riaditeľ OR Hasičského a záchranného zboru v Prešove Ľubomír Toďor. 

"V domácnostiach sa najčastejšie využívajú spotrebiče do 50 kW, kde je lehota čistenia u tuhého paliva raz za 4 mesiace, u plynného raz za 6 mesiacov," pokračoval Toďor. 

Požiar komína v rodinnom dome 

Majitelia boli v čase požiaru doma. Nič podozrivé si však sami nevšimli. Až susedia spozorovali nad ich komínom plamene a žeravé uhlíky. "Boli sme privolaní požiaru komínového telesa, ide o klasické vyhorenie sadzí," povedal riaditeľ hasičov Toďor.  Na mieste zasahovali dve posádky profesionálnych hasičov. Na pomoc ich privolali pohotoví susedia.

Našťastie boli na miesto včas privolaní hasiči. Ani oni však nemohli plamene uhasiť. Museli počkať na vyhorenie sadzí v komíne. Ak by hasili vodou, hrozilo by prasknutie komína, a to by znamenalo ešte väčšie škody.

Komín musí byť vždy čistý. Ako na to, vám poradí odborník na komíny v rozhovore: Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:30 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
07:30 Panelák VII.
05:15 NA CHALUPE
06:05 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:15 Maggie má plán
08:10 Mozek v plamenech
09:50 Lagerfeld - důvěrné