Zdravotnú dokumentáciu inej osoby si budete môcť bez problémov prezrieť. Stačí, keď vám ju sprístupní

30.12.2018 15:20 Noviny.sk Slovensko

Zdravotnú dokumentáciu inej osoby si budete môcť bez problémov prezrieť. Stačí, keď vám ju sprístupní

BRATISLAVA / Pacient budú mať od 1. januára možnosť sprístupniť vlastnú zdravotnú dokumentáciu inej osobe, teda napríklad rodinnému príslušníkovi alebo ošetrujúcemu lekárovi.

Umožňuje to novela zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Ako informoval hovorca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Boris Chmel, prístup pacient udelí dočasne alebo neobmedzene, prostredníctvom eID, teda občianskeho preukazu s elektronickým čipom.

​Prijatie novely zákona malo za cieľ reagovať na spustenie elektronického zdravotníctva do praxe. Novela podľa Chmela prinesie na základe podnetov z praxe zlepšenia pre pacientov, lekárov i lekárnikov. Týkajú sa najmä eReceptu, kapitácie a elektronickej zdravotnej knižky. "V rámci eReceptu to je upresnenie k opakovanému receptu, ktoré poteší najmä pacientov, keďže opakovaný recept môže mať platnosť jeden rok," informoval Chmel. V prípade zmeny zdravotnej poisťovne nebude potrebné predpisovať pacientovi nový eRecept. "Ak mu lekár napísal opakovaný eRecept na jeden rok a pacient v priebehu roka zmenil zdravotnú poisťovňu, nie je potrebné predpisovať nový," dodal.

V budúcom roku sa vďaka legislatívnej úprave bude elektronizovať aj opiátová kniha a opiátové recepty, ktoré sú doteraz povinne tlačené.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:40 Noviny TV JOJ
06:30 SpongeBob v nohaviciach VIII.
07:05 Labková patrola I.
05:35 Súdna sieň
06:50 Súdna sieň
08:20 Adéla ještě nevečeřela
05:50 Najlepší hamburger na svete
06:10 Veľké upratovanie: New York I.
06:55 Tajné životy boháčov IV.
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:10 Albert spoznáva svet
06:25 Albert spoznáva svet
06:35 Napříč časem
08:25 Robin Hood
10:35 Diana