Zdravotnú dokumentáciu inej osoby si budete môcť bez problémov prezrieť. Stačí, keď vám ju sprístupní

30.12.2018 15:20 Noviny.sk Slovensko

Zdravotnú dokumentáciu inej osoby si budete môcť bez problémov prezrieť. Stačí, keď vám ju sprístupní

BRATISLAVA / Pacient budú mať od 1. januára možnosť sprístupniť vlastnú zdravotnú dokumentáciu inej osobe, teda napríklad rodinnému príslušníkovi alebo ošetrujúcemu lekárovi.

Umožňuje to novela zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Ako informoval hovorca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Boris Chmel, prístup pacient udelí dočasne alebo neobmedzene, prostredníctvom eID, teda občianskeho preukazu s elektronickým čipom.

​Prijatie novely zákona malo za cieľ reagovať na spustenie elektronického zdravotníctva do praxe. Novela podľa Chmela prinesie na základe podnetov z praxe zlepšenia pre pacientov, lekárov i lekárnikov. Týkajú sa najmä eReceptu, kapitácie a elektronickej zdravotnej knižky. "V rámci eReceptu to je upresnenie k opakovanému receptu, ktoré poteší najmä pacientov, keďže opakovaný recept môže mať platnosť jeden rok," informoval Chmel. V prípade zmeny zdravotnej poisťovne nebude potrebné predpisovať pacientovi nový eRecept. "Ak mu lekár napísal opakovaný eRecept na jeden rok a pacient v priebehu roka zmenil zdravotnú poisťovňu, nie je potrebné predpisovať nový," dodal.

V budúcom roku sa vďaka legislatívnej úprave bude elektronizovať aj opiátová kniha a opiátové recepty, ktoré sú doteraz povinne tlačené.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

13:10 Súdna sieň
14:10 Súdna sieň
15:20 ZÁCHRANÁRI
12:50 Simpsonovci XXI.
13:20 Simpsonovci XXI.
13:50 Panelák
13:00 Dr. House V.
14:00 Dr. House V.
15:00 Kosti II.
12:55 Agi Bagi II.
13:15 Malý medvedík
13:40 Policajná hliadka
13:10 Vztah pro psa
14:50 Ztracený ráj
16:35 Pohledný mizera