Zdravotnú dokumentáciu inej osoby si budete môcť bez problémov prezrieť. Stačí, keď vám ju sprístupní

30.12.2018 15:20 Noviny.sk Slovensko

Zdravotnú dokumentáciu inej osoby si budete môcť bez problémov prezrieť. Stačí, keď vám ju sprístupní

BRATISLAVA / Pacient budú mať od 1. januára možnosť sprístupniť vlastnú zdravotnú dokumentáciu inej osobe, teda napríklad rodinnému príslušníkovi alebo ošetrujúcemu lekárovi.

Umožňuje to novela zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Ako informoval hovorca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Boris Chmel, prístup pacient udelí dočasne alebo neobmedzene, prostredníctvom eID, teda občianskeho preukazu s elektronickým čipom.

​Prijatie novely zákona malo za cieľ reagovať na spustenie elektronického zdravotníctva do praxe. Novela podľa Chmela prinesie na základe podnetov z praxe zlepšenia pre pacientov, lekárov i lekárnikov. Týkajú sa najmä eReceptu, kapitácie a elektronickej zdravotnej knižky. "V rámci eReceptu to je upresnenie k opakovanému receptu, ktoré poteší najmä pacientov, keďže opakovaný recept môže mať platnosť jeden rok," informoval Chmel. V prípade zmeny zdravotnej poisťovne nebude potrebné predpisovať pacientovi nový eRecept. "Ak mu lekár napísal opakovaný eRecept na jeden rok a pacient v priebehu roka zmenil zdravotnú poisťovňu, nie je potrebné predpisovať nový," dodal.

V budúcom roku sa vďaka legislatívnej úprave bude elektronizovať aj opiátová kniha a opiátové recepty, ktoré sú doteraz povinne tlačené.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
10:20 POLICAJTI V AKCII
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
08:55 Rýchla rota Chipa a Dala
09:25 Simpsonovci XXIV.
08:15 Panelák
09:40 Policajt z L.A.
10:55 JAG IV.
08:50 Barbapapa I.
09:00 Krtko
09:10 Zubor Pompík
07:05 Jezdkyně
08:55 Holka k sežrání
10:35 Řidičák snadno a rychle