Plačúce srdcia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Rodiny odhalili pamätník zavraždenému páru

Plačúce srdcia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Rodiny odhalili pamätník zavraždenému páru

ŠTIAVNIK / V sobotu ráno na hrobe Jána Kuciaka rodina odhalila pomník pre zavraždeného novinára na cintoríne v Štiavniku, okres Bytča. Ide o dielo umeleckého kováča Vladimíra Eperješiho. Pomník tvoria tri kamenné dosky z bieleho travertínu, na ktorých je nainštalované železné srdce, pero a tabule s nápismi o príčinách smrti Jána Kuciaka.

Srdce pretkáva pavučina, ktorá nesie odkaz spleti prípadov, na ktorých novinár pracoval. Umeleckého kováča Eperješiho sa vražda Jána a Martiny bytostne dotýka ako občana, ale aj otca. Patrí totiž medzi obete korupčného systému, ktorý ho pripravil o nehnuteľnosti, ku ktorým sa nevie dostať celé roky. Vyrobiť pomník sa rozhodol preto, lebo v kontexte udalostí, ktoré predchádzali vražde a po nej cíti absolútne ľudskú blízkosť.

Identický pomník bude podvečer odkrytý aj na hrobe Martiny Kušnírovej v Gregorovciach. Jediný rozdiel tvorí železná tabuľa s úryvkom piesne, ktorú Ján napísal pre Martinu a chcel jej ju zaspievať na svadbe.

Na odkrývaní pomníku Jána Kuciaka bola prítomná aj mama Martiny Kušnírovej. Kuciakovci sa potom spolu s ňou presunuli na východ Slovenska. Srdce na Jánovom pomníku je ľavá časť a na Martininom pravá časť celku, presne do seba zapadajú.

Vplyvom počasia, dažďa a snehu bude zo sŕdc stekať hrdza, ktorá bude na bielom kameni symbolizovať žiaľ a vytvárať tak plačúce srdcia. Pero symbolizuje novinársku prácu. Martinu symbolizuje motív starobylej vázy, vytvorenej z hliny, ktorá bola rozbitá a spojené črepiny boli potom odliate zo železa, ako symbol archeológie, ktorú Martina milovala.

Pripomeňme si pohreb Jána Kuciaka:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

16:30 Denník princeznej
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
15:15 Zvedený učiteľkou
17:15 Áno, šéfe USA III.
18:15 Áno, šéfe USA III.
15:45 INKOGNITO
16:50 INKOGNITO
17:55 Vraždy v Brokenwoode IV.
16:35 Macko Uško
16:45 Hanička a Murko pre najmenších
17:00 Maxipes Fík
15:05 Hříšný tanec
16:55 Můj kamarád delfín
18:35 Princ Krasoň