Bratislava bude mať priame spojenie rýchlovlakom s Zürichom

06.12.2018 19:50 Noviny.sk Slovensko

Bratislava bude mať priame spojenie rýchlovlakom s Zürichom

BRATISLAVA / Bratislava bude mať prvý raz priame spojenie rýchlovlakom so švajčiarskym Zürichom. Medzinárodnú linku cez Viedeň, Salzburg a Innsbruck budú prevádzkovať Rakúske spolkové železnice ÖBB v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a. s. (ZSSK) od 9. decembra tohto roka s vlakovou súpravou Railjet xpress. Rýchlovlak s maximálnou rýchlosťou 230 kilometrov za hodinu zvládne cestu z Bratislavy do Zürichu za necelých desať hodín.

Vlak bude mať odchod z Bratislavy Hlavnej stanice o 6:10 (zastaví aj v stanici Petržalke) a príchod do Zürichu o 15:20. Z najväčšieho mesta Švajčiarska bude odchádzať o 12:40 a do hlavného mesta SR príde o 21:51 (so zastávkami na staniciach Petržalka a Nové Mesto). Vlaky budú vedené súpravou Viaggio Comfort. ÖBB a ZSSK predstavili vlak vo štvrtok v Bratislave na Hlavnej stanici, vlak absolvoval prezentačnú jazdu medzi Viedňou a Bratislavou. Pôjde o predĺženie doterajšieho spojenia Viedeň - Zürich.

"Cestujúci sa z Bratislavy dostanú priamo do Zürichu za necelých desať hodín bez nutnosti prestupu. Samozrejme, Zürich je iba jednou z cieľových staníc, Railjet xpress spojí naše hlavné mesto s takými významnými rakúskymi sídlami, ako sú Salzburg či Innsbruck," informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Ide podľa neho o významný krok k lepšiemu, rýchlejšiemu a častejšiemu spojeniu smerom na západ. "Veríme, že po dokončení trate Bratislava - Marchegg - Siebenbrunn - Wien Hbf v roku 2023 sa pri traťovej rýchlosti 200 kilometrov za hodinu čas cesty ešte skráti na zhruba 40 minút," uviedol Hlubocký.

Rušňovodiči ZSSK absolvovali teoretický a praktický výcvik v školiacom stredisku ÖBB vo Viedni, pričom podmienky získania osvedčenia na vedenie súpravy a rušňa radu 116 boli nastavené rovnako ako pre rakúskych vodičov. "Naši zamestnanci museli preukázať schopnosť viesť vlak konštrukčnou rýchlosťou," dodal šéf ZSSK.

Členka predstavenstva ÖBB-Personenverkehr AG Michaela Huber povedala, že v súčasnosti existuje medzi hlavnými mestami Rakúska a Slovenska tridsať vlakových spojení a ich počet by sa mal rozšíriť. "Od roku 2023 plánujeme výrazné zrýchlenie vlakového spojenia medzi Bratislavou a Viedňou, a to na základe čiastočného zdvojkoľajnenia železničnej trate medzi oboma mestami. Tým sa nám podarí skrátiť celkový čas cesty z Bratislavy do Viedne zo 60 na 40 minút," uviedla Huber.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
09:50 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:05 Súdna sieň
08:05 Profesionáli VIII.
06:25 Profesionáli VIII.
07:10 Kutyil s.r.o. II.
08:20 Panelák
06:50 Máša a medveď II.
07:00 Rapotáčik
07:10 Agi Bagi
06:55 Belle
08:45 Belmondo
10:40 Skleněný zámek