Žiaci základnej školy sa presunuli v čase a v rodinnej histórii hľadali zabudnuté poklady

Žiaci základnej školy sa presunuli v čase a v rodinnej histórii hľadali zabudnuté poklady

PREŠOV / Sté výročie vzniku Československej republiky si na jednej z prešovských základných škôl pripomenuli unikátnou výstavou. Žiaci dostali za úlohu nájsť a doniesť niečo historické. Najlepšie také, čo pochádza z čias, kedy sa formovala Československá republika. Podarilo sa a vznikla z toho zaujímavá výstava, pri ktorej sa na chvíľu prenesiete v čase.

Našiel sa aj ľúbostný list z prvej polovice minulého storočia. "Bolo zaujímavé sledovať, ako všetci hľadajú. Nielen žiaci, ale aj učitelia," uviedla riaditeľka Základnej školy Československej armády v Prešove Ľubica Kohániová. 

Na začiatku bola výzva k 100. výročiu vzniku Československej republiky. Žiaci hľadali všade - u starkých, na povalách či v pivniciach. Výsledkom je výstava a na nej viac ako 200 exponátov historických kúskov. 

Okrem dobových fotografií, ktoré zachytávajú historické miesta, z ktorých niektoré už sú už dnes minulosťou, dovliekli žiaci, či učitelia do školy hodnotné historické kúsky. Medzi nimi napríklad šijací či písací stroj. Tiež veci z vojnových čias alebo také, ktoré boli vtedy súčasťou bežných domácnosti. "Doniesol som žehličku, ktorú mala moja prababka," povedal žiak Marko. Žiaci sa do výstavy vžili natoľko, že niektorí prišli oblečení v dobových kostýmoch. Takých ako sa pred tými 100 rokmi nosili.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
09:25 Simpsonovci XXIV.
05:35 Panelák
06:15 TIPOS INFO
06:20 Kutyil s.r.o. II.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
05:35 Okruh
07:15 Iluzionista
09:10 Mé potrhlé já