Žiaci základnej školy sa presunuli v čase a v rodinnej histórii hľadali zabudnuté poklady

Žiaci základnej školy sa presunuli v čase a v rodinnej histórii hľadali zabudnuté poklady

PREŠOV / Sté výročie vzniku Československej republiky si na jednej z prešovských základných škôl pripomenuli unikátnou výstavou. Žiaci dostali za úlohu nájsť a doniesť niečo historické. Najlepšie také, čo pochádza z čias, kedy sa formovala Československá republika. Podarilo sa a vznikla z toho zaujímavá výstava, pri ktorej sa na chvíľu prenesiete v čase.

Našiel sa aj ľúbostný list z prvej polovice minulého storočia. "Bolo zaujímavé sledovať, ako všetci hľadajú. Nielen žiaci, ale aj učitelia," uviedla riaditeľka Základnej školy Československej armády v Prešove Ľubica Kohániová. 

Na začiatku bola výzva k 100. výročiu vzniku Československej republiky. Žiaci hľadali všade - u starkých, na povalách či v pivniciach. Výsledkom je výstava a na nej viac ako 200 exponátov historických kúskov. 

Okrem dobových fotografií, ktoré zachytávajú historické miesta, z ktorých niektoré už sú už dnes minulosťou, dovliekli žiaci, či učitelia do školy hodnotné historické kúsky. Medzi nimi napríklad šijací či písací stroj. Tiež veci z vojnových čias alebo také, ktoré boli vtedy súčasťou bežných domácnosti. "Doniesol som žehličku, ktorú mala moja prababka," povedal žiak Marko. Žiaci sa do výstavy vžili natoľko, že niektorí prišli oblečení v dobových kostýmoch. Takých ako sa pred tými 100 rokmi nosili.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 DELUKSE
21:35 ČAU, LUJZA!
22:50 Myšlienky vraha VI.
20:25 Za nepriateľskou líniou
22:50 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
22:50 Zradca
20:10 Dr. House II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
20:30 Robošváb III.
20:55 Príbehy dvoch myší II.
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
20:15 Fakjů pane učiteli
22:20 Mapy ke hvězdám
00:05 Město 44