Žiaci základnej školy sa presunuli v čase a v rodinnej histórii hľadali zabudnuté poklady

Žiaci základnej školy sa presunuli v čase a v rodinnej histórii hľadali zabudnuté poklady

PREŠOV / Sté výročie vzniku Československej republiky si na jednej z prešovských základných škôl pripomenuli unikátnou výstavou. Žiaci dostali za úlohu nájsť a doniesť niečo historické. Najlepšie také, čo pochádza z čias, kedy sa formovala Československá republika. Podarilo sa a vznikla z toho zaujímavá výstava, pri ktorej sa na chvíľu prenesiete v čase.

Našiel sa aj ľúbostný list z prvej polovice minulého storočia. "Bolo zaujímavé sledovať, ako všetci hľadajú. Nielen žiaci, ale aj učitelia," uviedla riaditeľka Základnej školy Československej armády v Prešove Ľubica Kohániová. 

Na začiatku bola výzva k 100. výročiu vzniku Československej republiky. Žiaci hľadali všade - u starkých, na povalách či v pivniciach. Výsledkom je výstava a na nej viac ako 200 exponátov historických kúskov. 

Okrem dobových fotografií, ktoré zachytávajú historické miesta, z ktorých niektoré už sú už dnes minulosťou, dovliekli žiaci, či učitelia do školy hodnotné historické kúsky. Medzi nimi napríklad šijací či písací stroj. Tiež veci z vojnových čias alebo také, ktoré boli vtedy súčasťou bežných domácnosti. "Doniesol som žehličku, ktorú mala moja prababka," povedal žiak Marko. Žiaci sa do výstavy vžili natoľko, že niektorí prišli oblečení v dobových kostýmoch. Takých ako sa pred tými 100 rokmi nosili.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:20 Noviny TV JOJ
07:10 Rýchla rota Chipa a Dala
07:40 Rýchla rota Chipa a Dala
06:00 Súdna sieň
07:05 Súdna sieň
08:30 Dobrodruh
06:25 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VI.
07:25 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VI.
08:45 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
06:55 Rapotáčik
07:05 Agi Bagi
07:15 Marvin, stepujúci koník II.
05:10 Ztracený ráj
07:00 Mé potrhlé já
08:35 Kuchař srdcem