Európsky diplom je pre študentov z krajín mimo EÚ vstupenkou do západného sveta. Študujú aj na Slovensku

Európsky diplom je pre študentov z krajín mimo EÚ vstupenkou do západného sveta. Študujú aj na Slovensku

PREŠOV / Pred dvomi rokmi začala Prešovská univerzita akademický rok s približne 300 študentmi zo zahraničia. Tento rok sa ich počet zdvojnásobil. Všetci pritom musia zvládnuť vyučovanie v slovenčine. Úspešne sa s ňou popasovali Ukrajinci, Poliaci, ale aj rodený Američan, Etiópčan či Kamerunčan.

Alina má 19 rokov a pochádza z ukrajinského Mukačeva. Podobnosť jazyka, geografická blízkosť a túžba po štúdiách ju zaviali do Prešova. Ukrajinci to so slovenčinou ako jazykom až také ťažké nemajú.

Prešovská univerzita je medzi zahraničnými študentmi z roka na rok obľúbenejšia. Z celkového počtu študentov tu už tento rok študuje bezmála desať percent. "Podmienky v prípade zahraničných študentov sú rovnaké, ako aj v prípade slovenských študentov, to znamená, že študujú v slovenskom jazyku," povedala hovorkyňa Prešovskej univerzity Anna Polačková. "Prevažnú časť zahraničných študentov tvoria ukrajinskí študenti, ale máme aj študentov pochádzajúcich z krajín ako je Poľsko, Česko, ale aj Rusko, Spojené štáty americké, ale aj Etiópia a Kamerun," dodala Polačková.

V rámci štúdia musia zvládnuť to isté ako domáci slovenskí študenti. Najmä pre ukrajinských študentov je Prešovská univerzita a diplom z krajiny Európskej únie vstupenkou do západného sveta. "Jednou z nevýhod zahraničných študentov je to, že nemôžu byť poberateľmi sociálneho štipendia, vzhľadom na to, že nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky," povedala hovorkyňa Polačková. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

14:30 Vražedné čísla
15:30 Vražedné čísla
16:30 Dr. Dokonalý
14:55 Profesionáli III.
15:55 Simpsonovci IV.
16:25 Simpsonovci IV.
15:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
16:00 Vražedné Miami II.
16:55 Presne takto o rok
15:05 Ruby z dúhy I.
15:25 Strážca vesmíru Roger
15:35 Zabi nudu!
14:50 Blbec k večeři
16:55 Příliš pozdě na loučení
18:35 Životy svatých 2/2