Jeden z účastníkov prestrelky v Poluse už bol raz odsúdený

18.02.2008 09:35 Noviny.sk Slovensko
Jeden z účastníkov prestrelky v Poluse už bol raz odsúdený Zdroj: TV JOJ
Niekedy zo seba musíme urobiť hlupákov, aj keď nimi nie sme, povedal policajný viceprezident Jankovič na margo pôvodného tvrdenia polície, že účastníci februárovej streľby doteraz nespáchali nijaký trestný čin ani priestupok

Muži, ktorí sa zúčastnili na februárovej prestrelke v bratislavskom Poluse, sú pre nás neznámi. Tvrdil to po incidente, pri ktorom zomrel jeden muž, prvý policajný viceprezident Michal Kopčik. Polícia by pritom o týchto mužoch niečo vedieť mala. Nabiulag Gassajniev, brat Gabibullu, ktorého v Poluse zabili, je totiž pre ňu "známa firma". Bol odsúdený. Informáciu zverejnil v dnešnom vydaní denník Sme.

"Keď doteraz nespáchali nijaký trestný čin ani priestupok, polícia ich nemohla monitorovať. Porušovali by sme ich základné ľudské práva, ich sledovanie by bolo protizákonné," povedal začiatkom februára Kopčik.

V polícii zodpovedá za boj s organizovaným zločinom. Okresný súd Bratislava III v októbri Gassajnieva podmienečne odsúdil za falšovanie verejnej listiny. Na slovensko-rakúskom hraničnom priechode Berg sa preukázal falošným slovenským vodičským preukazom. Gassajniev je Dagestanec a na Slovensku má trvalý pobyt. Podľa hovorcu súdu Pavla Adamčiaka je stále v skúšobnej lehote, ktorá sa skončí až v novembri.

Okresný súd Košice zas Gassajnieva súdi za nedovolené ozbrojovanie, hrubý nátlak a obchod so zbraňami. Úrad boja proti organizovanej kriminalite ho ešte pod vedením Jaroslava Spišiaka obvinil v roku 2005 a bol aj vo väzbe. Rozsudok by mali vyniesť koncom mesiaca.

Gassajniev je zatiaľ jediný z účastníkov prestrelky, ktorý je vo väzbe. Išiel do nej rovno z nemocnice. Bol tiež zranený.

Vedenie polície na otázky, ako je možné, že takéto informácie nemá, odpovedalo, že ich malo. Hralo sa vraj na hlúpych úmyselne. Druhý policajný viceprezident Stanislav Jankovič hovorí, že to bola policajná taktika. "Niekedy zo seba musíme urobiť hlupákov, aj keď nimi nie sme," povedal pre Sme.

Načo bola takáto taktika potrebná, zatiaľ nevysvetlil, vraj by to mohlo narušiť vyšetrovanie. Nie je to prvýkrát, čo polícia verejnosť klamala. Známe sú prípady, keď dvakrát fingovala únos podnikateľa a raz vraždu sudkyne.

Bývalý minister vnútra Vladimír Palko z KDH hovorí, že v závažných prípadoch to má zmysel. Tentoraz o vysvetlení polície hovorí, že nemá logiku. "Neboli o tom dobre informovaní, povedali veci, ktoré nemali, dopustili sa chyby," myslí si.

Nechce z toho však vyvodzovať "ďalekosiahle závery". Sme pripomína, že naposledy klamala nitrianska polícia, keď tvrdila, že pri bare Stará pekáreň nedošlo k bitke. O niekoľko dní ju potvrdila a vyhlásila, že jej popretie bola len taktika.

Zdroj: SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:35 Súdna sieň
06:15 Súdna sieň
07:30 Panelák VII.
05:00 Súdna sieň
05:45 Prvé oddelenie
06:05 Prvé oddelenie II.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:00 Zlatý holky
07:50 Dvě svatby
09:30 Red Dog - psí legenda