Nočný zásah v horách. Záchranári pátrali po dezorientovanom mužovi

06.10.2018 19:38 Noviny.sk Slovensko

Nočný zásah v horách. Záchranári pátrali po dezorientovanom mužovi

MARTIN / Ochranári Národného parku Veľká Fatra nainštalovali na Turci kamery na pozorovanie života medveďa hnedého. Ľudia tak v priamom prenose môžu sledovať, čo sa vo voľnej prírode deje. Včera tam na záberoch uvideli bezradného 43-ročného muža, ktorý zablúdil. Záchranári tak vyrazili na pomoc.

Martin (43) z mesta Turany sa stratil v horách Veľkej Fatry. Blúdil tam dlhé hodiny až do zotmenia. Večer bol už úplne zúfalý. Vôbec si nevedel predstaviť, že by ho niekto mohol nájsť v hlbokom lese. "Bol som podchladený a už som zaspával. Keby prišli neskôr, tak už spím a vôbec ich nezbadám. Do rána by som bol mŕtvy," opisuje chvíle strachu Martin. "Bol v hore, bol sám a bola tma. Vedela som, že je chatrne oblečený, lebo sa vybral poobede, len ľahko oblečený a obutý," dodala Martinova mama. 

Šťastie ho ale neopustilo. V oblasti, kde sa Martin zatúlal, sú kamery, prostredníctvom ktorých môžu ľudia sledovať aj v noci v priamom prenose, čo tam, vo voľnej prírode práve robia medvede. A mnohí diváci si všimli, že medzi stromami chodí bezradný muž, ktorý hľadá cestu von z lesa. Upozornili na to správcu on-line kamery. "Na kamerovom zázname bolo vidieť, že ten človek je značne dezorientovaný, že blúdi. Prakticky za úplnej tmy nemáte šancu sa v lese pohybovať, " povedal Juraj Žiak, ochranár Národného parku Veľká Fatra. 

Spustila sa záchranná akcia a 43-ročného Martina hľadali horskí záchranári, ktorých viedol ich Juraj Žiak. Tento skúsený ochranár veľmi dobre pozná tunajšie prostredie. "Vtedy som ja už pochopil, že situácia je vážna, keďže ten terén je veľmi nebezpečný - je tam skalný prah. V skutočnosti sa aj potvrdilo, že muž cez ten skalný prah spadol," informoval Juraj Žiak. "Bol to voľný pád z 15 metrov a potom kotrmelce," potvrdil zranený Martin. 

Zaujímavosťou v tomto prípade je aj to, že jedna z kamier zachytila medveďa, ktorý bol pri Martinovi veľmi blízko. "Muž prešiel popri medveďovi na nejakých 30 metrov a my sme videli, že zviera sa v podstate najprv zatajilo a potom ho potichu zboku obišlo, aby sa mu vyhlo. Pán, keď som sa ho pýtal, či bolo pri ňom nejaké zviera, tak to nevedel," povedal ochranár.

Záchrancovia ho našli vysileného, doráňaného, ale živého. "Je to obrovská zhoda náhod alebo šťastie, lebo je to len tretí prípad, kedy sa na kamere objavili ľudia," dodal záchranár. 

Záchranári majú počas turistickej sezóny plné ruky práce:

Zdroj: noviny.sk/HZS

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
08:10 Profesionáli III.
05:35 Panelák
06:25 Profesionáli III.
07:05 Hoď svišťom II.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:40 Mámy na nože
08:20 Kouzlo polibku
09:55 Dům snů