Pre odvolanie riaditeľa SND žiadajú odvolanie ministerky Laššákovej. Výzvu podpísali riaditelia divadiel

10.08.2018 12:57 Noviny.sk Slovensko

Pre odvolanie riaditeľa SND žiadajú odvolanie ministerky Laššákovej. Výzvu podpísali riaditelia divadiel

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Skupina signatárov vyzýva predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby bezodkladne odvolal Ľubicu Laššákovú z funkcie ministerky kultúry pre jej nekompetentnosť, neznalosť rezortnej problematiky a svojvôľu pri odvolávaní generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského.

"Počas šesťročného pôsobenia Mariána Chudovského vo funkcii generálneho riaditeľa SND sa na scénach jeho troch súborov uskutočnili desiatky premiér mimoriadne úspešných činoherných, operných a baletných predstavení, ktoré vytvorili prestížni slovenskí i zahraniční autori a režiséri, a prezentovali sa v nich špičkoví domáci i zahraniční sólisti i herci. Mnohé inscenácie v tomto období priniesli vážne spoločensky aktuálne odkazy na tému pokrytectva, xenofóbie, rasizmu a silnejúcemu fašizmu. Každý rok sa zvyšoval počet divákov a rástli aj tržby za jednotlivé vystúpenia," uvádza sa vo výzve, ktorú podpísalo 18 signatárom, medzi ktorými je bývalý riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Ján Greššo, emeritný riaditeľ ND Praha a predseda Umeleckej vedy SND Daniel Dvořák, riaditeľ štúdia L+S Milan Lasica, riaditeľ divadla Aréna Juraj Kukura, generálny riaditeľ CREO/YOUNG&RUBICAM Michal Ruttkay, rektor Vysokej školy výtvarných umení Stanislav Stankoci, vysokoškolský pedagóg Juraj Stern či básnik a prekladateľ Ján Štrasser.

Zároveň sú presvedčení o tom, že prínos Mariána Chudovského pre slovenskú kultúru je mimoriadny. "O to viac nás pri jeho odvolávaní rozhorčila neochota pani Laššákovej viesť dialóg a vynucovanie si autority politickou silou. Považujeme za úplne nehorázne, ak najvyššia rezortná úradníčka nariadi v divadle finančný audit a odvolá generálneho riaditeľa SND ešte pred jeho ukončením, a to s konštatovaním, že vedenie SND nakladalo s verejnými prostriedkami nehospodárne. Ak by finančná strata mala byť jediným kritériom existencie, tak sme presvedčení o tom, že vari ani jedna z príspevkových kultúrnych inštitúcií na Slovensku by pani Laššákovú neprežila," dodávajú. Ministerke pripomínajú, že kultúra nie je žiadnou komerčnou sférou, do ktorej sa hrnú sponzori. Podľa nich bez adekvátnych finančných prostriedkov od štátu by prestala existovať, rovnako ako školstvo alebo zdravotníctvo. "Jej konanie preto považujeme za účelové, majúce jediný cieľ, zbavovať sa v rezorte kultúry ľudí, ktorí doteraz dokázali pre nimi riadené inštitúcie udržať pomerne vysokú mieru politickej a spoločenskej autonómnosti a získali rešpekt kultúrnej verejnosti. Zrejme toto bol pravý dôvod odvolania generálneho riaditeľa SND a zároveň dôkaz, že pani Laššáková nie je schopná riadiť rezort kultúry odborne," uzatvárajú výzvu adresovanú premiérovi jej signatári.


Za jeho odvolaním neboli len finančné strany, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo kultúry v piatok vo svojom stanovisku uviedlo, že medzi hlavnými dôvodmi, ktoré viedli k odvolaniu bývalého generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského, bola nielen preukázaná dlhodobá finančná strata. Ako uvádzajú, patria sem aj „pokračujúce predražené inscenácie, ktoré boli napriek stotisícovým nákladom hrané len párkrát.“ Rezort kultúry pripomína, že dôvodom bolo aj „neriešenie problémov vlastných zamestnancov, napríklad kauzy Sadko, teda kontaminovanej zeminy, ktorá nakoniec viedla k zdravotným problémom ľudí.“ "Popri týchto faktoch, musíme dodať, že keď SND skončilo rok 2015 s finančnou stratou 657 000 eur, vtedajší minister kultúry Marek Maďarič upozornil vedenie SND, aby začalo situáciu vážne riešiť a neprekračovalo stanovený rozpočet,“ dodáva ministerstvo s tým, že za minulý rok divadlo opäť vykázalo stratu 692 000 eur. "Za prvých šesť mesiacov tohto roka priznalo SND záporný hospodársky výsledok až 1 037 000 eur s vlastnou prognózou, že tento rok opäť ukončia s niekoľkostotisícovou stratou," poznamenal rezort a dodáva, že k odvolaniu Chudovského viedla najmä jeho „dlhodobá pasivita ako manažéra racionálne riešiť finančnú situáciu SND.“ V SND už bol poslanecký prieskum a po audite ministerstva kultúry bude pokračovať kontrola ministerstva financií.

Generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla Mariána Chudovského odvolala ministerka kultúry Ľubica Laššáková z funkcie 1. augusta. Rezort kultúry uviedol ako hlavné dôvody „dlhodobú a prehlbujúcu sa finančnú stratu, neefektívne nakladanie s verejnými finančnými zdrojmi a neriešenie problémov vlastných zamestnancov“. Ministerka kultúry chce, aby sa v SND v septembri riadne začala 99. sezóna. "Preto som dočasne vedením divadla poverila Vladimíra Antalu, riaditeľa ekonomického a technicko-prevádzkového úseku SND. Zámerom tejto dočasnej personálnej kontinuity z vnútra divadla je nijakým spôsobom neohroziť činnosť SND. Dočasne poverené vedenie bude úzko spolupracovať s ‚expertnou radou‘, kde budú zástupcovia ministerstva kultúry, ale aj zamestnancov SND, aby sme spolu dosiahli zlepšenie a stabilizáciu finančnej situácie v SND,“ uviedol 1. augusta rezort kultúry v stanovisku ministerky.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:00 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
09:55 DVOJIČKY
10:40 DVOJIČKY
11:40 Áno, šéfe USA III.
10:00 Prvé oddelenie II.
10:45 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido I.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
09:30 Americká Miss India
11:20 Mozek v plamenech
13:05 Příšerky z vesmíru