Baťa zachránil slovenskú rodinu. Pred režimom utiekli tisíce kilometrov ďaleko

Baťa zachránil slovenskú rodinu. Pred režimom utiekli tisíce kilometrov ďaleko

NAIROBI / Historici sa nevedia celkom zhodnúť na tom, aký vplyv mal obuvnícky veľko-továrnik Ján Antonín Baťa na záchranu Židov. Vnučka známej prešovskej židovskej rodiny Gellértovcov, sa ale vďaka zamestnaniu u Baťu zachránila. Pred vojnou sa jej starým rodičom, tetám a strýkom darilo. Prevádzkovali v centre Prešova známy hotel Čierny orol s reštauráciou a kaviarňou.

"Neviem detaily, ale som si istá, že Baťa mal záujem na záchrane židovských rodín. Nám pomohol riaditeľ jeho nemocnice v Zlíne, kde otec pracoval. Doktor Albert požiadal zahraničné pobočky podniku, aby na akúkoľvek prácu prijali mladého lekára s rodinou a odpoveď prišla z Kene," opisuje svoj životný príbeh vnučka rodiny Gellértovcov, Vera Somen.

Lekár Alexander prezývaný Šani Gellért túto možnosť využil. Do Kene prišiel s manželkou Nelly a s dvojročnou dcérou Vieruškou, ktorá má dnes 80 rokov. Napriek svojej profesii, dva roky pracoval Šani Gellért ako predavač obuvi a až potom sa vrátil k medicíne cez pôsobenie v britskej armáde. "Otec bol presvedčený, že sa po vojne vrátime do Československa. Dokonca, odmietol za veľmi výhodnú cenu kúpiť dom, ktorý sme si vtedy v Nairobi prenajímali. Kúpil ho asi o 10 rokov za 10-násobne vyššiu cenu," dodáva s úsmevom Vera. 

Rodinu Very Somen vyhnali z rodného Československa dva najkrutejšie režimy v Európe. "Po vojne som sa s mamou vrátila do Prešova. Z rodiny tam už takmer nikto nebol. Nacistické tábory prežili len dve mamine sestry a otcova sestra. V Prešove som rok chodila do školy. Otec si robil rozdielové štúdium medicíny v Británii. Myslím, že tam sa už vedelo, čo sa chystá. Náhle nám otec zavolal, že mu je smutno a máme hneď pricestovať za ním do Londýna. Pár dní na to, ako sme v roku 1948 odcestovali, sa k moci naozaj dostali komunisti," spomína Vera Somen.


Po štúdiách v Londýne sa potomok známej prešovskej rodiny Gellértovcov s rodinou natrvalo usadil v Afrike. Pani Vera si v Keni našla manžela a vlastne aj bezpečný domov. "Vyštudovala som medicínu a asi 20 rokov som praxovala s otcom v jeho súkromnej ambulancii. Mama nám pomáhala s administratívou. Obaja moji rodičia dožili tu a sú pochovaní na nairobskom židovskom cintoríne," dodáva vnučka rodiny Gellértovcov.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

13:00 Twilight sága: Zatmenie
15:40 NOVÁ ZÁHRADA
16:50 NA CHALUPE
11:30 "Můj brácha má prima bráchu"
13:55 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
15:15 PRAVÁ TVÁR
13:45 Dr. Dokonalý
14:45 Kuriér
15:50 Áno, šéfe! USA V.
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
14:20 Krtko
13:05 Zlatý holky
14:55 Maggie má plán
16:45 Dobrodružství Hucka Finna