Notebooky by už nemali dostávať len poslanci, ale aj učitelia

16.12.2007 11:28 Noviny.sk Slovensko
Notebooky by už nemali dostávať len poslanci, ale aj učitelia Zdroj: TV JOJ
Ministerstvo školstva priznáva, že počítačové vybavenie škôl zaostáva. Počas štyroch rokov sa preto plánujú investície za takmer 11 miliárd korún. Necelých sedem miliárd sa má získať z eurofondov

Učitelia základných a stredných škôl budú dostávať notebooky. Na rozdiel od poslancov, ktorí od štátu dostávajú svoj vlastný notebook, ministerstvo školstva chce, aby do štyroch rokov jeden notebook pripadal na dvoch učiteľov.

Zo štátneho rozpočtu nepôjde na učiteľské notebooky ani koruna. Všetky náklady sa majú pokryť z eurofondov. Počíta s tým návrh stratégie informatizácie regionálneho školstva do roku 2011. Zhruba 32 tisíc notebookov pre približne 64 tisíc učiteľov základných a stredných sa má počas štyroch rokov nakúpiť za 640 miliónov korún.

Rovnako by sa mal zlepšiť aj prístup žiakov k počítačom, keďže Slovensko zaostáva za starými členmi Európskej únie, kde na jeden počítač pripadá päť žiakov. Na slovenských základných školách sedí za jedným počítačom 18 žiakov, na stredných školách je to desať žiakov.

Do štyroch rokov by sa malo nakúpiť pre školy vyše 110 tisíc počítačov za takmer 1,8 miliardy korún. Počítače pre žiakov sa tiež budú financovať iba z europeňazí.

Projekt informatizácie by si mal do roku 2011 vyžiadať takmer 11 miliárd korún. Z eurofondov by malo prísť necelých sedem miliárd korún. Štát poskytne štyri miliardy, rezort školstva tvrdí, že v rozpočte sú už zohľadnené. Ministerstvo v materiáli, ktorý predložilo do pripomienkového konania, priznáva, že problémom škôl je aj slabá počítačová gramotnosť učiteľov, a preto pre nich pripravia školenia.

Projekt sa má postarať o to, aby žiaci mali každodenný prístup k on-line informáciám. Zmodernizovať by sa mala výučba predmetov. Na hodinách by sa mali používať učebné materiály v digitálnej forme. Do učebných plánov základných škôl by sa mal zaradiť predmet informatika, na stredných školách by sa mala rozšíriť jeho výučba. Školy by mali mať vlastné webové stránky, každý žiak a učiteľ by mal mať vlastnú emailovú adresu.

Rezort si sľubuje od splnenia cieľov stratégie, že sa zmierni zaostávanie Slovenska. "Nová generácia mládeže už bude digitálne gramotná a pripravená na život v informačnej spoločnosti," píše sa v materiáli.

Zdroj: SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 9-1-1 III.
21:30 9-1-1 III.
22:30 Kuriér
20:25 Život s Helen
23:00 Infiltrátor
01:35 Dr. Dokonalý
21:00 Dr. House VIII.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Miami II.
23:10 Vraždy, ktoré šokovali XXI.
21:05 Okido II.
21:25 Bob staviteľ
21:35 Krtko
20:15 Rukojmí
22:05 Mortdecai: Grandiózní případ
23:45 Dítě číslo 44