Koniec slobodného internetu? Európska komisia si chce posvietiť na autorské práva

Koniec slobodného internetu? Európska komisia si chce posvietiť na autorské práva

BRATISLAVA / Po smernici GDPR, ktorá chráni vaše osobné údaje, prichádza Európska komisia s ďalšou kontroverznou smernicou. Tentokrát chce poupratovať v autorských právach.

Podľa kritikov ju ale Európska komisia navrhla tak nešťastne, že len obmedzí slobodu na internete. Tak napríklad, ak by ste si chceli napísať blog a reagovať tak na nejakú tému, respektíve článok, budete musieť mať od autora článku alebo vydavateľa súhlas, ak nejakú jeho časť použijete vo svojej reakcii. 

Európska komisia tvrdí, že chce chrániť autorské diela - ktorým sú aj články, či rôzne iné texty. A preto by autori alebo vydavatelia mali vedieť, ako sa s ich dielami nakladá. Dokonca ak by niekto iný na takomto texte zarábal, musí vydavateľ pôvodného autora o tom informovať.

Kto bude zodpovedný? 

"Týmto sa posilní vyjednávacia pozícia vydavateľov, keď budú rokovať o používaní svojho obsahu s online hráčmi, toto práve je podobné tomu, ktoré už existuje v legislatíve EÚ pre filmových producentov, či vysielateľov, takže vydavatelia teraz budú po prvýkrát právne uznaný ako držitelia práv," vysvetľuje hovorkyňa zastúpenia Európskej komisie na SR, Jana Cappello. 

A navyše za to, že takýto textový obsah bežný užívateľ umiestní napríklad na Facebook alebo Youtube má byť zodpovedný práve prevádzkovateľ.

Smernica verzus sociálna sieť 

Otázkou teda je, či vôbec sociálne siete sú schopné odfiltrovať takéto texty. Podľa odborníka už teraz pracujú s umelou inteligenciou, ktorá dokáže identifikovať fotografie, či videá, lenže textov je nepomerne viac. "Denne prispievajú miliardy, miliardy kusov obsahu na sociálne siete, absolútne nedokážeme odhadnúť, či tie systémy a ľudia pri nich sú pripravení takýto nápor zvládnuť, ale teda v teoretickej rovine sa to dá," vraví odborník na sociálne siete, Peter Šebo. 

"Nová smernica je veľmi komplikovaná, má veľa pozmeňovacích návrhov, máme informácie od výskumných organizácií, ktoré sa obávajú, že budú mať ťažkosti pri získavaní prístupu k mnohým vedeckým publikáciám, ktoré sú dnes verejne dostupné a budú potrebovať súhlas autora," obáva sa europoslankyňa Monika Smolková. 

Návrh novej smernice ešte majú prerokovať v Európskom parlamente, v rade aj v komisii. Kritici však tvrdia, že ak do nej nedoplnia množstvo výnimiek, budeme svedkami výrazného obmedzenia slobody na internete.

Pozrite si reportáž o nástupe GDPR, ochrany osobných údajov: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:35 POLICAJTI V AKCII
11:35 DIVOKÉ KONE
09:35 Simpsonovci XIX.
10:05 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
12:10 SVET PODĽA EVELYN
08:35 Amerika má talent XII.
10:55 Kosti
12:00 Columbo
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
10:25 Požiarnik Sam X.
09:40 O(d)puštění
11:15 Jiný svět
13:00 American Teen