Člen mafiánskej skupiny Šátorovcov prehovoril. Teraz na celú skupiny čaká ďalšie pojednávanie

Člen mafiánskej skupiny Šátorovcov prehovoril. Teraz na celú skupiny čaká ďalšie pojednávanie

BANSKÁ BYSTRICA / S členmi údajnej zločineckej skupiny Šátorovcov v utorok začalo súdne pojednávanie. Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici otvoril proces priamo za múrmi väznice. Podľa prokurátora malo ísť o 11 skutkov. Muži patriaci do skupiny mali okrem iného zavraždiť aj samotného bossa Šátora, ako aj bratov Raiszovcov. Pojednávania budú ale pokračovať aj ďalšie dni.

Senát súdu, prokurátor aj obhajcovia obžalovaných mužov, všetci sa stretli za múrmi banskobystrickej väznice. Práve sem priviezli mužov čeliacich rozsiahlej obžalobe, ktorá má 11 bodov. Okrem založenia zločineckej skupiny majú ľudia okolo Zsolta Nagya alias "Čontyho" na krku ekonomickú trestnú činnosť, no aj likvidáciu nepohodlných osôb.

Podľa prokurátora mali zavraždiť aj niekdajšieho bossa Ľudovíta Sátora, ktorého telo ale doteraz nenašli. Jeho dcéra a syn na dnešnom pojednávaní nechýbali, každý z nich žiada od obžalovaných po 100 tisíc eur. Rovnako tak ide aj o prípad vrážd bratov Raiszovcov. Tých našli po troch rokov nezvestnosti v tajnom hrobe neďaleko Dunajskej Stredy. "To sa nedá zabudnúť, ja som vychoval vrcholových športovcov, verím, že ich ruka zákona zasiahne," vyjadril sa otec bratov Andrej Raisz.

Jedným z poškodených je aj bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak, ktorého chceli zdiskreditovať prijatím úplatku. Policajti na gang okolo Čontyho udreli v roku 2016 počas akcie mlynček. Mlynček preto, lebo telá niektorých svojich obetí sa mali zbaviť tak, že ich pomleli v mlynčeku na mäso. 

Padali prvé priznania

Od roku 1999 do roku 2010 pôsobili na viacerých miestach na území južného Slovenska aj Maďarska. Počas utorňajšieho pojednávania sa Zsolt Nagy priznal a povedal, že je vinný. Priznal tak aj to, že sa podieľal na vražde svojho šéfa. Podľa obžaloby likvidovali biele kone, členov konkurenčnej skupiny, no zabíjali aj len tak z rozmaru. Pojednávanie so skupinou je naplánované na ďalšie dni tento aj budúci týždeň. 

Vo štvrtok sa priznal aj 46-ročný Juraj B., zvaný Bugi. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K, ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Senát ich vyhlásenie prijal a dokazovanie sa bude vykonávať iba v otázke trestu. 

Bugi priznal členstvo v gangu a tiež podiel na dvoch vraždách. Spolu so Šátorom, Čontym a ďalšími členmi gangu sa Bugi podieľal v apríli 2007 na vražde istého muža. Toho sa skupina zbavila, aby nemohol vypovedať, pretože vystupoval ako „biely kôň“ v prípade podvodov s DPH, ktoré šátorovci páchali. Bugi asistoval aj pri vražde Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny „pápayovci“ a jeho ochrankára Branislava Kotlana. K vražde došlo začiatkom apríla 2003 v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Informácie o pohybe Ecsiho mali dostať od policajta Borisa D., ktorý je tiež medzi obžalovanými.

Podrobnejšie o tom vypovedal práve Čonty, ktorý uviedol, že Šátor svojich zvolal k obci Orechová Potôň a tam im rozdal zbrane a úlohy. Mali na sebe čierne overaly a kukly, a autami zablokovali Ecsiho auto, pričom predstierali, že ide policajnú akciu. Ecsiho vodič však pascu odhalil a začal cúvať, pričom došlo k prestrelke. Pri nej utrpel vodič smrteľné zranenia. Pri akcii zahynul aj jeden z členov gangu. Pápayovca.  Ecsiho potom spútali a strčili do kufra auta. Čonty povedal, že zajatec sa ani nebránil, lebo si myslel, že ide o policajný zásah. Ecsiho potom previezli k pásu stromov medzi obcami Tomášikovo a Trstice, kde ho následne lanom zaškrtili. Medzitým časť partie vykopala hrob, do ktorého telo položili. Išlo o hrob, v ktorom bolo už predtým telo iného zavraždeného muža. Podľa Čontyho poliali telá chemikáliou Savo.

Pozrite si archívnu reportáž o bývalom košickom šéfovi:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:50 Nové bývanie
14:00 Na chalupe
15:00 Bez servítky
12:45 Profesionáli III.
13:35 Simpsonovci V.
14:05 Simpsonovci V.
11:55 Nákupné maniačky
13:20 Kutyil s.r.o. II.
14:10 Prvé oddelenie
12:45 Knihy od Stonožky
12:55 Jahôdka a jej kamaráti II.
13:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
11:35 Dvě svatby
13:15 Dešťová víla
15:05 Paříž počká