Aj o klimatizáciu sa treba starať. V opačnom prípade môže spôsobiť problémy

Aj o klimatizáciu sa treba starať. V opačnom prípade môže spôsobiť problémy

Bratislava - Prišla jar a s ňou aj stále sa zvyšujúce teploty. Šoféri čoraz častejšie využívajú klimatizáciu. Sú však prípady, kedy namiesto očakávaného ochladenia, cítite v aute teplý vánok a s ním spojený nepríjemný zápach. V čom je problém?

O klimatizácie v autách sa treba starať. V opačnom prípade sa vám môže ľahko stať, že počas šoférovania zostane doslova horúco. Podľa špecialistu na klimatizácie by sa mala údržba klimatizácie robiť počas jarných mesiacov. “Vždy pred sezónou treba ísť do servisu skontrolovať, či je náplň v poriadku,” vysvetlil Martin Béder.

Servisy už teraz avizujú veľký počet ľudí, ktorým klimatizácia nefunguje, prípadne ju potrebujú doplniť. V zimných mesiacoch ju totiž používa len málo ľudí, preto dochádza k jej únikom a poškodeniam. “Ľudia to nezapínajú v zime, tým pádom olej, ktorý cirkuluje v tom systéme sa nepremaže a okrúžky popkraskajú v zime, vysušia sa a začína to fučať,” konkretizoval Martin Béder.


Medzi najčastejšie závady patria úniky médií. “Keď je veľký únik, dá sa to zistiť priamo na mieste. Keď je malý, dá sa kontrastná látka do systému a tá nám potom ukáže, odkiaľ uniká médium,” priblížil Béder.  V takých prípadoch si za opravu zaplatíte približne 150 eur. Ak je však chybný kompresor klimatizácie, suma narastie až do výšky 300 eur. Doplnenie médií do klimatizácie výjde na 40 až 70 eur.

Bežne sa stáva, že sa upchá odtok na kondenzovanú vodu a potom sa vo výmenníku tvoria rôzne baktérie a pliesne. Aby plesne nerástli vo veľkom, treba mať v poriadku aj peľový filter, ktorý má ochrannú funkciu. “Treba si uvedomiť, že počas celej zimy sa tam zbiera vlhkosť. V tej vlhkosti je ideálne prostredie na to, aby sa tam usádzali plesne, baktérie, ktoré sú vyfúknuté do priestoru kabíny,” vyjadril sa lekár Martin Balko.

S príchodom teplého počasia začala aj takzvaná peľová sezóna. Mikročastice z peľu sa usadzujú vo filtroch a to môže napríklad alergikom ešťe viac znepríjemniť život. “Sú tam príznaky rozvoja alergických reakcií, kašeľ, kýchanie. U jedincov, ktorí majú zníženú imunitu to môže spôsobiť váźne zápaly dýchacích ciest,” varuje Martin Balko. To je jeden z dôvodov, prečo by sme mali klimatizáciu čistiť aspoň dvakrát do roka.

​Pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 NOVÝ ŽIVOT
21:40 FBI
22:45 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
20:25 Orol Eddie
22:50 18 ROKOV S TV JOJ
22:50 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:10 Myšlienky vraha II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
20:45 Volám sa Caillou V.
21:10 Okido I.
21:25 Bob staviteľ
20:15 Let
22:40 Skutečný Rocky Balboa
00:15 Švadlena