Ako správne umiestniť detský kočiar vo vozidlách MHD

Ako správne umiestniť detský kočiar vo vozidlách MHD

BRNO / Viete ako by správne umiestniť kočík v autobuse, električke, či trolejbuse? Pokiaľ ho totiž umiestnite na nesprávne miesto, nielen vy, ale hlavne vaše dieťa by v prípade prudkého zabrzdenia mohlo prísť k úrazu. Dopravný podnik mesta Brno zverejnil videá v ktorých ukazuje, čo všetko sa v takom prípade môže stať.

Už pri takzvanom krízovom brzdení pri len 30 kilometrovej rýchlosti sa kočík s dieťaťom prevrátil. Pokiaľ by sme ho nechali voľne stojaci, pri brzdení sa dá do pohybu a môže naraziť. Dopravný konzultant Maroš Palesch vraví: "Ten kočiar treba zaistiť tou brzdou, aby v prípade akéhokoľvek prudkého manévru, či už vyhýbacieho alebo brzdiaceho to teleso toho kočíka neletelo dopredu, nepoškodilo dieťa, nepoškodilo konštrukciu kočiara a samozrejme niekoho nezrazilo."

Správne sa to robí tak, že kočík umiestnite na špeciálne vyhradené miesta, ktoré sú konštruované tak, aby prípadný náraz "ustáli". Ak je rodič opretý, tak svojou váhou a silou kočík udrží na mieste. Pokiaľ zas sedí na vyhradenom mieste, v prípade brzdenia ho zastaví tyč, ktorá je tesne za ním. Známy je napríklad prípad z Prahy, kedy vodič prudko zabrzdil, a dve ročné deti aj so svojimi maminkami skončili v nemocnici. Do cesty totiž autobusu nečakane vošlo auto a vodič prudko zabrzdil.

Práve preto platí pravidlo, že ak je v autobuse veľa ľudí a nedá sa dostať na vyhradené miesto, do autobusu nemôžete nastúpiť. Hovorkyňa Dopravného podniku v Bratislave Adriana Volfová dodáva: "Cestujúci s detským kočíkom môže nastúpiť a prepravovať sa len s vedomým vodiča, pričom vodič môže prepravu kočíka odmietnuť, ak to neumožňujú prevádzkové podmienky vo vozidle, teda obsadenie vozidla."

Na deti v kočiaroch ale môže číhať nebezpečenstvo aj mimo dopravných prostriedkov:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:40 NA HRANE
22:35 SEDEM
20:25 Vodný svet
23:05 V mene kráľa 3: Sila medailónu
00:55 Profesionáli VIII.
20:10 Myšlienky vraha IV.
20:55 Dr. House VII.
21:50 C.S.I.: Kriminálka Miami I.
20:45 Volám sa Caillou V.
21:05 Okido I.
21:25 Bob staviteľ
20:15 Dokažte mi vinu
22:25 Země zatracených
00:10 Potížísta