Ako správne umiestniť detský kočiar vo vozidlách MHD

Ako správne umiestniť detský kočiar vo vozidlách MHD

BRNO / Viete ako by správne umiestniť kočík v autobuse, električke, či trolejbuse? Pokiaľ ho totiž umiestnite na nesprávne miesto, nielen vy, ale hlavne vaše dieťa by v prípade prudkého zabrzdenia mohlo prísť k úrazu. Dopravný podnik mesta Brno zverejnil videá v ktorých ukazuje, čo všetko sa v takom prípade môže stať.

Už pri takzvanom krízovom brzdení pri len 30 kilometrovej rýchlosti sa kočík s dieťaťom prevrátil. Pokiaľ by sme ho nechali voľne stojaci, pri brzdení sa dá do pohybu a môže naraziť. Dopravný konzultant Maroš Palesch vraví: "Ten kočiar treba zaistiť tou brzdou, aby v prípade akéhokoľvek prudkého manévru, či už vyhýbacieho alebo brzdiaceho to teleso toho kočíka neletelo dopredu, nepoškodilo dieťa, nepoškodilo konštrukciu kočiara a samozrejme niekoho nezrazilo."

Správne sa to robí tak, že kočík umiestnite na špeciálne vyhradené miesta, ktoré sú konštruované tak, aby prípadný náraz "ustáli". Ak je rodič opretý, tak svojou váhou a silou kočík udrží na mieste. Pokiaľ zas sedí na vyhradenom mieste, v prípade brzdenia ho zastaví tyč, ktorá je tesne za ním. Známy je napríklad prípad z Prahy, kedy vodič prudko zabrzdil, a dve ročné deti aj so svojimi maminkami skončili v nemocnici. Do cesty totiž autobusu nečakane vošlo auto a vodič prudko zabrzdil.

Práve preto platí pravidlo, že ak je v autobuse veľa ľudí a nedá sa dostať na vyhradené miesto, do autobusu nemôžete nastúpiť. Hovorkyňa Dopravného podniku v Bratislave Adriana Volfová dodáva: "Cestujúci s detským kočíkom môže nastúpiť a prepravovať sa len s vedomým vodiča, pričom vodič môže prepravu kočíka odmietnuť, ak to neumožňujú prevádzkové podmienky vo vozidle, teda obsadenie vozidla."

Na deti v kočiaroch ale môže číhať nebezpečenstvo aj mimo dopravných prostriedkov:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
10:20 POLICAJTI V AKCII
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
08:55 Rýchla rota Chipa a Dala
09:25 Simpsonovci XXIV.
08:15 Panelák
09:40 Policajt z L.A.
10:55 JAG IV.
08:50 Barbapapa I.
09:00 Krtko
09:10 Zubor Pompík
07:05 Jezdkyně
08:55 Holka k sežrání
10:35 Řidičák snadno a rychle