Skoro jasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Vojenský cintorín v Petržalke obnovia asi do jesene 2008
Zdielať na

Vojenský cintorín v Petržalke obnovia asi do jesene 2008

Zdroj: Mark Kodak

Doteraz stála obnova historického cintorína z obdobia 1. svetovej vojny viac ako 1,8 milióna Sk.

Historický vojenský cintorín v Kopčanoch v bratislavskej Petržalke by mohol byť obnovený do jesene budúceho roka. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ Mestského investora pamiatkovej obnovy (Paming) Cyril Vaňo. Zároveň skonštatoval, že obnovený cintorín by mohol byť približne v období Dušičiek v roku 2008 sprístupnený aj verejnosti. Zdôraznil pritom, že cintorín je určite potrebné dať konečne do pôvodného stavu.

"Je to súčasť histórie Bratislavy, ktorú nemôžeme opomenúť, v tesnej blízkosti cintorína je dokonca aj veľký železobetónový kryt. Myslím si, že je to dostatočným symbolom pre návštevníkov, aby si každý vedel uvedomiť, že vojna plodí iba nešťastie," povedal Vaňo. Ako ďalej uviedol, mesto sa rozhodlo pre komplexnú obnovu historického miesta kvôli značne nedôstojnej situácii na cintoríne.

"Cintorín z 1. svetovej vojny bol dlhé roky neudržiavaný, nerobilo sa tam nič. Bolo to totiž zakázané pásmo, v tesnej blízkosti hraníc. Bola tam doslova džungľa stromov a krovín, ktoré vyrastali rovno z hrobov," povedal Vaňo. Podľa neho už je celý areál cintorína vyčistený, podarilo sa tiež vybudovať chodníky. "V zime by sme chceli vytvárať nové kríže, zatiaľ ale len v ateliéri. Na ďalší rok by sme chceli územie aj oplotiť a ak bude situácia dobrá, dať celý cintorín do úplného poriadku," konštatoval Vaňo.

Riaditeľ si je vedomý toho, že pokračovať v obnove cintorína v Kopčanoch bude náročné, hlavne z finančného hľadiska. "Dosť sme v prácach pokročili, nechceli by sme v tom prestať, aj keď nemáme dostatok finančných prostriedkov. Doteraz vynaložená práca by mohla vyjsť navnivoč a tomu sa chceme vyhnúť," povedal Vaňo. Zároveň prezradil, že by chceli v budúcnosti do obnovenia cintorína zaangažovať aj zástupcov tých európskych krajín, ktorých vojaci sú na cintoríne pochovaní. "Na tomto cintoríne sú pochovaní vojaci z 1. svetovej vojny, ktorí ale nezomreli na bojisku ale v lazarete na následky zranení alebo rôznych chorôb. Boli to ľudia skoro z ôsmich alebo deviatich európskych krajín. Je to skutočne doslova medzinárodný cintorín," dodal Vaňo.

Obnova cintorína stála doposiaľ približne 1,8 milióna korún, na dokončenie obnovovacích prác by Paming potreboval ešte okolo 2,2 milióna korún.

Zdielať na

Najčítanejšie správy