Jasno
19°
Bratislava
Vilma
29.5.2024
Do nového roka sme vykročili ekologicky. Plastové tašky sú u nás už spoplatnené
Zdielať na

Do nového roka sme vykročili ekologicky. Plastové tašky sú u nás už spoplatnené

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Slovensko sa opäť dostalo o krok ďalej pri ochrane životného prostredia. Vzhľadom na to, že jeden Slovák ročne spotrebuje približne 466 igelitových tašiek, môžeme povedať, že bolo načase. Plastové tašky sú od prvého januára povinne spoplatnené. Ministerstvo životného prostredia si od toho sľubuje nižšiu spotrebu igelitiek pri nákupoch.

Spoplatnené sú ľahké plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov. Predajcovia musia poskytovať iné druhy tašiek z papiera či z textilu alebo tašky určené na opakované použitie. Za nedodržanie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia pokuty od 500 do 50 000 eur. Veľmi ľahká plastová taška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov, známa ako mikroténové vrecko, spoplatneniu nepodlieha.

Jeden Slovák ročne spotrebuje približne 466 plastových tašiek, ktoré predstavujú výraznú záťaž pre životné prostredie. Minister životného prostredia László Sólymos je presvedčený, že počet plastových tašiek klesne v smetných košoch aj v prírode. „Ľahká plastová taška sa stala symbolom nezmyselnej záťaže životného prostredia. Veľmi rýchlo sa z nej stane odpad. Zákazníkovi často slúžia menej ako hodinu. Kým prenesie nákup z obchodu domov. No životné prostredie sa s každou jednou vyrovnáva desiatky rokov. Zrátané a podčiarknuté, plastové tašky zdarma sú luxus, ktorý si už ďalej nemôžeme dovoliť,“ zdôraznil Sólymos.

Novelu zákona o odpadoch z dielne envirorezortu, ktorá spoplatnila ľahké platové tašky, schválilo ešte v marci minulého roka 123 poslancov. Ministerstvo zároveň ešte koncom roka 2016 vyhlásilo nelegislatívnu iniciatívu Slovensko bez igelitových tašiek. V súčasnosti sa k výzve pripojili maloobchodné reťazce COOP Jednota, Kaufland a podporil ju i Zväz obchodu a cestovného ruchu SR. Cieľom je postupne odstrániť ekologicky nevyhovujúce tašky z predaja a zákazníkom pri nákupoch ponúkať inú, ekologickejšiu alternatívu.

Niektorí vedia ako odpadový plast zúžitkovať. Pozrite si archívnu reportáž. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy