Kiska vyznamenal 25 osobností. Medzi nimi je Gombitová, Króner či Kubišová

01.01.2018 21:57 Noviny.sk Slovensko

Kiska vyznamenal 25 osobností. Medzi nimi je Gombitová, Króner či Kubišová

BRATISLAVA / Prezident Andrej Kiska pri príležitosti výročia 25 ročnej existencie slobodného demokratického Slovenska udelil vyznamenania 25 výnimočným osobnostiam.

"Vďaka vám si dnes môžeme s hrdosťou pripomenúť, že aj v najhorších, najsmutnejších časoch našej modernej histórie sa našli hrdinovia s odvahou čeliť zlu, ľudia schopní konať dobro a nezištne pomáhať,“ povedal Kiska počas udeľovania štátnych vyznamenaní v bratislavskej Redute.

Prezident vo svojom prejave zdôraznil, že je dôležité zdieľať spoločné občianske hodnoty, podporovať tvorivosť a slobodu ducha, otvorenosť k novým myšlienkam, rešpektovať poctivú diskusiu o našej súčasnosti a pochopiť pravdu o našej minulosti. „Výber ocenených, výnimočné osobné a ľudské kvality týchto žien a mužov, sú vzácnou príležitosťou ukázať, čo naozaj trvalo obohacuje našu spoločnosť. Čo posilňuje našu súdržnosť, čo spája rôznorodých jednotlivcov do pevných komunít. Čo povzbudzuje zdravý a udržateľný rozvoj našej krajiny. Čo zvyšuje jej odolnosť a kultúrnosť,“ pokračovala hlava štátu.

Pri príležitosti 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky udelil štátne vyznamenania 25 osobnostiam. Opernej speváčke Gabriele Beňačkovej udelil Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, divadelného umenia a o šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí. Fyzikovi Pavlovi Povincovi udelil Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj a významné vedecké výsledky v oblasti jadrovej a environmentálnej fyziky. Účastníkovi Slovenského národného povstania Ottovi Šimkovi, ktorého neskôr neustále kontrolovala ŠTB, udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd.

Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry a o všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskou republikou udelil prezident českej speváčke a hovorkyne Charty 77 Marte Kubišovej. Prozaikovi Rudolfovi Slobodovi udelil Kiska Pribinov kríž I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti literatúry a divadla.

Hlava štátu ďalej udelila vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj SR v oblasti zdravotníctva a liečebnej rehabilitácie rehabilitačnému lekárovi Myrónovi Malému. Radom Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o ochranu ľudských práv a slobôd v SR ocenil Kiska jednu z kľúčových postáv Nežnej revolúcie a spoluzakladateľa Verejnosti proti násiliu Fedora Gála. Prekladateľke, ktorá nemohla počas socializmu prekladať pod svojim menom, Marte Ličkovej, Kiska udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o rozvoj prekladateľského umenia. Za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj udelil prezident Pribinov kríž II. triedy jednému zo zakladajúcich členov eRka Mariánovi Čaučíkovi.

Zberateľa ľudovej kultúry Jána Lazoríka vyznamenal Kiska in memoriam Pribinovým krížom II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti ľudového umenia a folklóru.

Prezident udelil vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra II. triedy Jurajovi Flamikovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a Rad Ľudovíta Štúra I. triedy Mikulášovi Hubovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o ochranu ľudských práv a slobôd. Hudobného skladateľa Ilju Zeljenku vyznamenal Radom Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry, umenia a hudobnej tvorby. Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti a prevencie zdravia udelil Kiska prezidentke Ligy proti rakovine Eve Kováčovej.

Kameramana Vladimíra Ješinu vyznamenal Radom Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti filmového umenia a o šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj vydavateľskej činnosti si dnes prevzal aj protagonista Maďarskej nezávislej iniciatívy, ktorá bola spojencom Verejnosti proti násiliu, László Szigeti. Vedcovi Robertovi Mistríkovi prezident udelil Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj a významné výsledky v oblasti vedy, výskumu a inovácií.

Spisovateľku Altu Vášovú ocenil Radom Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti literatúry a divadla. Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskom si prevzal aj český vrcholový politik a signatár Charty 77 Petr Pithart. Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj žurnalistiky prezident udelil Milanovi M. Šimečkovi. Hudobníka Petra Breinera vyznamenal Kiska Radom Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, hudobného umenia a o šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

Medzi ocenených patrí i herečka Zuzana Kronerová a jej otec, herec Jozef Kroner. Kronerovej prezident udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a v oblasti kultúry, divadelného a filmového umenia a o šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Jozefovi Kronerovi udelil in memoriam Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj v oblasti divadelného a filmového umenia. Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj v oblasti populárnej hudby udelil aj speváčke Marike Gombitovej. Právnik Alexander Bröstl si prevzal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj práva.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
10:55 Policajti v akcii
09:30 Blázni do zrubov II.
10:30 Zlato v garáži II.
11:05 Pošli ďalej
08:55 ZOO
10:20 ZOO
11:45 Nákupné maniačky
09:20 Kid Lucky
09:35 Rozprávanie o víle Amálke
09:45 Chrumka a Čipsík I.
07:50 Z ulice na green
09:35 Kdybych měl křídla
11:15 Sedmilhář