Aké sú naše Vianoce? V priemere priberieme tri kilá a na tradície nedáme dopustiť

Aké sú naše Vianoce? V priemere priberieme tri kilá a na tradície nedáme dopustiť

BRATISLAVA / Slováci sú tradicionalisti, rodinne a duchovne založení. Aj to vyplýva z vianočného prieskumu, ktorý uskutočnila Poštová banka na vzorke 504 respondentov.

Cieľom bolo zistiť, či sa u nás prejavujú nejaké nové trendy. Výsledok ale hovorí, že vianočné tradície sú pre väčšinu Slovákov dôležité. Veľká väčšina trávi Vianoce doma s rodinou, alebo sa domov vracia. Na dovolenku v tomto období odchádzajú iba štyri percentá Slovákov.

"Nech sa už na Vianoce nachádzame kdekoľvek, pre 70 percent z nás sú to sviatky pokoja a rodinnej pohody. Sviatkom narodenia Krista sú pre skoro 80 percent ľudí. Novodobé vnímanie Vianoc vychádza najmä z potreby ľudí pozastaviť sa aspoň raz v roku a užiť si tieto dni v kruhu najbližších," opisuje výsledky Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. 

Štedrovečerný stôl

Tradícií sa držíme aj pri štedrovečernom stole. Až 97 percent ľudí si nevie predstaviť Vianoce bez ryby. Štvrtina má kapra, ale na niektorých stoloch sa objavuje aj losos, či iné druhy rýb. Najčastejšou prílohou je tradičný zemiakový šalát.  Medzi polievkami vyhráva kapustnica. Keďže si na Vianoce doprajeme množstvo kalorických dobrôt, priberanie by malo byť zákonité. Takmer polovica opýtaných priznala, že po sviatkoch priberá. Väčšina z nich ale uviedla, že priberie "iba" jedno až tri kilá.

Darčeky

Najviac darčekov kupujeme deťom. Až 65 percent uviedlo, že kúpi dieťaťu jeden až päť darčekov. Dávame však len toľko, kam nás pustí peňaženka. Podľa prieskumu si na darčeky peniaze nepožičiavame. Na darčeky minieme približne do 200 eur. 

Na Vianoce tiež viac myslíme na tých, ktorí pomoc potrebujú: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:00 KINOSÁLA
05:25 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
05:15 Kutyil s.r.o. II.
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:50 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:25 Scorpions Forever
07:15 Noc s králem
09:25 To nejsi Ty