Storno dovolenky nie je vždy najlepší nápad. Kedy je lepšie požiadať o odstúpenie od zmluvy?

Storno dovolenky nie je vždy najlepší nápad. Kedy je lepšie požiadať o odstúpenie od zmluvy?

BRATISLAVA / Dovolenková sezóna je stále v plnom prúde, no mnohí Slováci už určite zažili, že vysnívanú dovolenku niečo prekazilo, nebodaj, pokazilo. V takom prípade je dobré poznať podmienky stornovania dovolenky či odstúpenia od zmluvy. Už niekoľko rokov sa diskutuje aj o klauzule známej ako "strata radosti z dovolenky".

Podľa asociácie cestovných kancelárii je už tradične najobľúbenejšou destináciou Chorvátsko, hneď za ním prekvapil veľkým dopytom Egypt , nasleduje Grécko, Taliansko, Turecko či Bulharsko. K dovolenke však patrí aj cestovné poistenie. "Odporúčam vždy uzavrieť komplexné cestovné poistenie, lebo to je bohatšie na poistné udalosti ako klasické cestovné poistenie," uviedol prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Stanislav Macko. 

Podľa asociácie má každá cestovná kancelária tento druh poistenia, čo znamená, že klient v rámci neho môže požiadať o storno pred dovolenkou, ale aj počas nej. "Od júla tohto roka sme mali nahlásených 149 žiadostí o storno. Najčastejšie dôvody boli zlomeniny končatín, ale klienti nás o to žiadali aj z dôvodu vážnych operácií alebo dokonca z dôvodu úmrtia v rodine," vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa poisťovne Union. 

Ak cestovná kancelária nedodrží podmienky zmluvy, prípadne ich poruší, situáciu by ste nemali riešiť stornom, ale požiadaním o odstúpenie od zmluvy bez následkov. Cestovná kancelária mu v takom prípade zo zákona musí vrátiť peniaze bezodkladne. 

Strata radosti z dovolenky

V prípade stornovania dovoleniek sa už roky hovorí o "strate radosti z dovolenky". Na ministerstve spravodlivosti má tento terminus technikus na stole rekodifikačná komisia, ktorá sa zaoberá rekodifikáciou občianskeho zákonníka. 

"Hovoriť len o náhrade škody za stratu radosti z dovolenky by bolo veľmi zjednodušené. Pravdou je, že hovoríme o náhrade škody alebo nemajetkovej ujmy. Nemáme ešte na stole presné paragrafové znenie," uvádza hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. 

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

20:35 Pestúnka v akcii
22:40 22 Jump Street
01:05 Kickboxer 2: Cesta späť
20:35 Králi ulice
22:55 Dvojitý zásah
01:10 Panelák
20:00 INKOGNITO
22:45 ŽREBOVANIE
22:55 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
20:30 Robošváb IV.
21:00 Sherm a jeho mikróby
21:15 Bobove dobrodružstvá na pláži
20:15 NON-STOP
22:00 96 hodin
23:35 Oko v oblacích