S povinne jednotným písmom mnohí nesúhlasia, organizujú petíciu

S povinne jednotným písmom mnohí nesúhlasia, organizujú petíciu

BRATISLAVA / Ak budú musieť všetci školáci písať písmom z roku 1932, potom už rovno môže byť povinné aj husie brko - takto reagujú podporovatelia Petície za slobodu v písaní. Ako sme už spomínali, Ministerstvo školstva schválilo dodatok, ktorý prikazuje učiť všetky deti jednotným typom písma. Učitelia, rodičia i žiaci desiatok škôl žiadajú ministerstvo, aby dodatok stiahlo a výber typu písma ponechalo na úrovni škôl a tried.

Ministerstvo školstva zavádza o 1. septembra jednotné povinné písmo pre všetkých prvákov základných škôl.  Písmo, ktorým ministerstvo prikazuje písať, bolo vyvinuté na písanie husím brkom. Organizátorom petície však nejde o to, že písmo je staré, ale že ministerstvo prikazuje písať rovnakým typom. Nejde o to, žeby sme boli proti tomu, aby sa deti naučili písať štandardným, klasickým písmom, ale aby mali možnosť voľby," hovorí spisovateľ Daniel Hevier. "Myslím, že by to malo byť vecou dohody učiteľa, rodiča a žiaka," uzatvára organizátor petície Za slobodu v písaní, Martin Kríž. 

"Sme si zvolili husie brko ako symbol toho, že sa vraciame do minulosti," myslí si Roman Baranovič, riaditeľ jednej z bratislavských ZŠ. "Ide o podnet zo strany štátnej školskej inšpekcie, ktorá upozornila na to, že v štátnom vzdelávacom programe absentujú vzory písmen písanej abecedy," vyjadrila sa hovorkyňa MŠ SR, Ivana Skokanová. Konkrétny dôvod však stále zrejmý nie je, ministerstvo však dodatok nemieni stiahnuť. 

Pozrite si celý rozhovor s Danielom Hevierom: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:10 Dr. LUDSKY
07:30 Panelák VII.
05:35 Profesionáli VIII.
06:05 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:25 Z ulice na green
07:10 Kapitán Trueno a Svatý Grál
09:15 Království surikat: Příběh začíná