Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
S povinne jednotným písmom mnohí nesúhlasia, organizujú petíciu
Zdielať na

S povinne jednotným písmom mnohí nesúhlasia, organizujú petíciu

BRATISLAVA / Ak budú musieť všetci školáci písať písmom z roku 1932, potom už rovno môže byť povinné aj husie brko - takto reagujú podporovatelia Petície za slobodu v písaní. Ako sme už spomínali, Ministerstvo školstva schválilo dodatok, ktorý prikazuje učiť všetky deti jednotným typom písma. Učitelia, rodičia i žiaci desiatok škôl žiadajú ministerstvo, aby dodatok stiahlo a výber typu písma ponechalo na úrovni škôl a tried.

Ministerstvo školstva zavádza o 1. septembra jednotné povinné písmo pre všetkých prvákov základných škôl.  Písmo, ktorým ministerstvo prikazuje písať, bolo vyvinuté na písanie husím brkom. Organizátorom petície však nejde o to, že písmo je staré, ale že ministerstvo prikazuje písať rovnakým typom. Nejde o to, žeby sme boli proti tomu, aby sa deti naučili písať štandardným, klasickým písmom, ale aby mali možnosť voľby," hovorí spisovateľ Daniel Hevier. "Myslím, že by to malo byť vecou dohody učiteľa, rodiča a žiaka," uzatvára organizátor petície Za slobodu v písaní, Martin Kríž. 

"Sme si zvolili husie brko ako symbol toho, že sa vraciame do minulosti," myslí si Roman Baranovič, riaditeľ jednej z bratislavských ZŠ. "Ide o podnet zo strany štátnej školskej inšpekcie, ktorá upozornila na to, že v štátnom vzdelávacom programe absentujú vzory písmen písanej abecedy," vyjadrila sa hovorkyňa MŠ SR, Ivana Skokanová. Konkrétny dôvod však stále zrejmý nie je, ministerstvo však dodatok nemieni stiahnuť. 

Pozrite si celý rozhovor s Danielom Hevierom: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy