Vodiči dostali ďalšie nové nariadenie, v kamióne spať nemôžu

08.06.2017 19:40 Noviny.sk Slovensko

Vodiči dostali ďalšie nové nariadenie, v kamióne spať nemôžu

BRATISLAVA / Vodiči kamiónov dostali ďalšie nové nariadenie. A platí aj pre Slovákov. Po príchode do Nemecka musia od konca mája dodržiavať nariadený víkendový odpočinok - spať ale nemôžu hocikde, musia sa ubytovať napríklad v hoteli na 45 hodín. Zástupcovia ČESMAD-u hovoria, že ide o jedno z ďalších nezmyselných opatrení, ktorým chcú vytlačiť dopravcov z východnej Európy. Kamióny sú totiž vybavené posteľami a všetkým, čo vodič potrebuje na to, aby si pohodlne odpočinul v aute.

Slovenskí prepravcovia sa pri cestách do krajín západnej Európy podľa vlastných slov stále častejšie dostávajú do čoraz komplikovanejších situácií plných byrokracie a nezmyselných príkazov. "Koncom mája Nemecko prijalo zákon, že vodiči nemôžu tráviť 45-hodinový odpočinok vo vozidlách," povedal riaditeľ ČESMAD-u Pavol Jančovič.

Nariadenie z Nemecka je totiž v rozpore s tým, čo vyžadujú poisťovne. Vodič má totiž zároveň dohliadnuť na tovar, ktorý vezie, a preto sa nemá vzďaľovať z kamiónu. "Nakoniec tam nebudeme jazdiť," hovorí kamionista Rudolf Jánoš. Za porušenie pravidiel však hrozia vysoké pokuty, napríklad v Rakúsku boli pokuty častejšie udelené zahraničným ako domácim spoločnostiam.

"Za posledných 5 rokov bolo zahraničným spoločnostiam udelených 20 miliónov eur pokút," opisuje Wilfried Serles, dopravný expert z Rakúska. Zástupcovia ČESMAD-u tvrdia, že opatrenia štátov EÚ voči slovenským dopravcom sú likvidačné a o zmene, ktorá by situáciu zmiernila, by mali rokovať premiéri. Nariadený víkendový odpočinok ma totiž platiť nielen v Nemecku.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ-Klaudia Suchomel-Guzová

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:25 Fórky, vtipky XXVIII.
08:55 Súdna sieň
06:05 Nevinní
07:15 Panelák VII.
08:30 Simpsonovci IX.
06:35 Kutyil s.r.o. II.
07:20 POLICAJTI V AKCII
08:15 ZÁCHRANÁRI
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:10 Požiarnik Sam X.
07:20 Požiarnik Sam X.
05:55 E.A. Poe: Podivný experiment
08:05 Příšerky z vesmíru
09:40 Pozdravy ze spermabanky