Umelá inteligencia pomáha liečiť rakovinu na Slovensku

Umelá inteligencia pomáha liečiť rakovinu na Slovensku

MICHALOVCE / V regionálnej sieti nemocníc spustili novinku, ktorá má v Európe premiéru. Aj onkologické oddelenie v Michalovciach je vďaka nej súčasťou svetového systému umelej inteligencie, ktorý pomáha liečiť pacientov na mieru. Lekári ho pri svojej práci prirovnávajú k navigácii.

Umelá inteligencia pomáha lekárom liečiť najťažšie nádory. Tie sú zatiaľ rozdelené do šiestich kategórií. "Prsníka, ženské, gynekologické nádory, zhubný nádor hrubého čreva, konečníka, žalúdka, pľúc a veľmi skoro pribudne zhubný nádor prostaty," hovorí Radovan Barilla, hlavný odborník pre onkológiu siete nemocníc Svet zdravia. 

Do systému sa najprv nahodia všetky údaje pacienta. Ide o desiatky detailných položiek z rôznych oblastí, ktoré môžu súvisieť s diagnózou.

"Berie do úvahy aj nádor, aj pacienta, do jedného celku," vysvetľuje Barilla.  

Systém v rozpätí minúty prehľadá všetky svetové databázy, konferencie či publikované práce. Odpadá tak potreba akýchkoľvek konzultácií. Lekár dostáva odporúčanie šité na mieru pacienta.

"Máme detailné informácie, sme si istí, že u pacienta postupujeme správnym spôsobom na úrovni svetových vedeckých poznatkov," hovorí Vladimír Dvorový, riaditeľ nemocnice v Michalovciach. 

Umelá inteligencia svoje rozhodnutie zdôvodní na základe faktov či nastaví dávkovanie a spôsob chemoterapie. Pre lekárov je najdôležitejšie varovanie pri použití v kombinácii s inou liečbou.

Konečný výber liečby je ale vždy na rozhodnutí lekára. Umelá inteligencia posúva hranice efektívnosti liečby nádorov, ktoré na Slovensku rastú najrýchlejšie.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:35 DIVOKÉ KONE
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
09:25 Simpsonovci XXIV.
05:35 Panelák
06:20 Kutyil s.r.o. II.
06:55 OCHRANCOVIA
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:10 Všechno, co si přeje
07:50 Henry ze zkumavky
09:35 Poslední čas na lásku