Vláda odsúhlasila zatvorené obchody počas sviatkov

15.03.2017 18:36 Noviny.sk Slovensko

Vláda odsúhlasila zatvorené obchody počas sviatkov

BRATISLAVA / Vláda schválila návrh novely Zákonníka práce, ktorá rozširuje počet dní, počas ktorých budú obchody povinne zatvorené. Doteraz platilo, že nakupovať sa nemá a nedá len 1. januára, na Veľkonočnú nedeľu, na Štedrý deň poobede a na prvý sviatok vianočný.

Podľa nového návrhu by sa mali obchody zatvárať aj počas ďalších sviatkov a dní pracovného pokoja. Počet dní bez nakupovania by razantne stúpol. Celkovo to vychádza na 15,5 dňa.

S návrhom bol po rokovaní vlády spokojný aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny, Ján Richter. "V tejto chvíli hovorím zákonu áno, ale v takej podobe ako je. Nebol by som rád, keby sa v parlamente, vzhľadom na ten okruh, rozširoval dajme tomu aj na voľné nedele," uviedol šéf rezortu.

Minister sa pri voľných nedeliach odvolával na skúsenosti z Maďarska. Tam s veľkou slávou zakázali nedeľný predaj, no po niekoľkých mesiacoch ho potichu zrušili.

Zdroj: TV JOJ

Predkladatelia novely Zákonníka práce sa odvolávajú na to, že chcú predavačkám a predavačom umožniť lepšie zosúladenie pracovného života s rodinným životom, že to podporí rozvíjanie tradičných rodinných hodnôt.

Predavačky a predavači ale nie sú jediní, ktorí pracujú aj počas sviatkov. Fungujú továrne, elektrárne, služby, kiná alebo zariadenia cestovného ruchu. Jeden z predkladateľov návhu, poslanec za SMER-SD Ján Podmaniocký to vysvetľuje takto: "My sme pristúpili k tomuto kroku v sektore maloobchodu preto, že ekonomické výpadky spojené s prípadným obmedzením predaja počas sviatočných dní sú minimálne až žiadne."

Prídu o príplatok

Ekonomické dopady ale pocítia aj samotní zamestnanci, ktorých sa toto povinné voľno bude týkať. Vyplýva to aj zo slov Kataríny Fašiangovej zo Slovenskej aliancie moderného obchodu. "Ak zoberieme do úvahy, že zamestnanci v obchodných systémoch mali doteraz zo zákona stopercentný príplatok a niektorí naši členovia združení v SAMO im vyplácali naviac, tak o tento príplatok prídu," uviedla Fašiangová.

Keďže návrh novely zákona hovorí o zamestnancoch, zákaz predaja počas sviatkov a dní pracovného pokoja sa netýka živnostníkov a malých obchodov, či stánkov. Ak v nich bude predávať sám majiteľ alebo majiteľka, môže si robiť čo chce.

Ďalšie konkrétne výnimky určuje zákonník práce. Napríklad čerpacie stanice sa môžu pomaly meniť na normálne obchody. Netýka sa to ani lekární, obchodov na letiskách alebo obchodov so suvenírmi. Zatiaľ ide len o návrh, o ktorom rokujú poslanci. Stále teda platí súčasný stav. Zmena by podľa ministra práce mala prísť ešte tento rok. "Pokiaľ viem, oni rátaujú, že by to malo byť účinné od druhého polroka. Záleží od toho, či napríklad pán prezident nevráti zákon. Tam by sa účinnosť samozrejme potom posúvala," dodal Richter.

Zdroj: TV JOJ

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
08:10 Pošli ďalej
09:00 Zlato v garáži III.
09:35 Poklady z blšáku X.
07:55 Záchranári
09:00 Klan - V dobrom aj v zlom
10:05 Klan - V dobrom aj v zlom
08:05 Garfield II.
08:25 Petronela Jabĺčková
08:40 Barbapapa II.
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer