Našli sme liek a vrátime ľudom sluch, hlásia vedci

Našli sme liek a vrátime ľudom sluch, hlásia vedci

USA/SLOVENSKO / Americkí vedci našli liek, ktorý má sluchovo postihnutým ľudom vrátiť sluch. Tento objav by mohol pomôcť aj slovenským pacientom. Najčastejšie príčiny straty sluchu sú totiž aj u nás spôsobené náhlym silným hlukom, úrazmi, vekom, či vplyvom liekov.

Objav amerických vedcov zaujal aj tých slovenských z lekárskej fakulty. Je skutočne reálne, že sluchovo postihnutí ľudia, budú opäť počuť. 

"Vláskové bunky v uchu, vďaka ktorým počujeme, nemajú schopnosť regenerácie alebo ju majú veľmi oslabenú. Vedcom sa podarilo stimulovať bunky v ich okolí, vďaka ktorým môžu vrátiť sluch nepočujúcim,"  vysvetľuje vedecko- výskumný pracovník Július Hodosy.

Ohrozenie sluchu

Namiešali zmes liekov, ktorú vstrekli hluchým myškám do ucha, a tým sa sluch opäť vrátil. A čo vláskové bunky sú? "Vláskové bunky sú vo vnútornej časti ucha v takzvanom slimáku. Práve ony sú dôležité, aby sme počuli," dodáva otorinolaryngológ MUDr. Tibor Barta.

V uchu ich má každý z nás tisíce. Podľa Tibora Bártu je veľmi hlasná hudba cez sluchátka nebezpečná. K strate sluchu môže dôjsť aj vplyvom liekov či pri infarkte.

Testovanie nového lieku na obnovu sluchu bolo zatiaľ úspešné na zvieratách. Americký vedci už začali testovať liek aj na prvých dobrovoľníkoch. Hovoríme teda ešte o pár rokoch ale to že nepočujúci budú opäť počuť je reálne.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:35 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
18:35 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
19:35 ŽREBOVANIE
17:45 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Tlkot srdca
18:10 Požiarnik Sam IX.
18:25 Jahôdka a jej kamaráti II.
18:50 Viking Vicky
16:45 Náhradnice
18:25 Cesta za snem
20:15 Alibi na klíč