Na Slovensko sa z Ukrajiny blíži africký mor ošípaných

Na Slovensko sa z Ukrajiny blíži africký mor ošípaných

SLOVENSKO, UKRAJINA / Nebezpečný vírus je neďaleko nás. Z Ukrajiny sa šíri africký mor ošípaných. Ohniská nákazy sú len niekoľko desiatok kilometrov od našej východnej hranice. V pohotovosti sú preto nielen veterinári a poľovníci, ale hlavne chovatelia. Mimoriadne nebezpečné ochorenie totiž likviduje celé chovy zvierat a liečba neexistuje..

"Je to veľmi vážna situácia, môže to totálne zlikvidovať celý chov nielen na východe Slovenska, ale na celom Slovensku," hovorí Ing. Julián Škerlik, riaditeľ chovu ošípaných Topoľovka.

"Je virulentnejší a agresívnejší ako klasický mor. Je tu už neďaleko hraníc, zhruba 70 km od východnej hranice," hovorí Ing. Ladislav Cerula, z Okresného úradu v Humennom.

Vírus sa šíri z Ukrajiny. Ohrozené sú preto hlavne oblasti v blízkosti slovensko-ukrajinského pohraničia. Takzvaným nárazníkovým pásmom je okres Snina. Veterinári vydali prísne opatrenia na zabránenie šírenia vírusu, a to i pre poľovníkov.

"Situácia je vážna. Je to choroba, ktorá má neskutočné ekonomické dopady na chov ošípaných," hovorí Jozef Bíreš zo štátnej veterinárnej správy.

Chovatelia tvrdia, že ak by sa vírus dostal až k nám, bolo by to pre nich likvidačné. Africký mor ošípaných je mimoriadne nebezpečný vírus. Podľa odborníka dokonca prežije i v zamrznutom mäse.

"V mrazenom mäse vírus sa dokáže udržať až 36 mesiacov, vo výrobkoch ako klobásy 18 mesiacov," hovorí Ing. Julián Škerlik.

Konzumácia nakazeného mäsa človeku neublíži, no ochorenie sa tým dostane do potravinového reťazca. Môžu to rozniesť mačky a psi. Má to vplyv na ošípané, úmrtnosť je 100percentná. Nepomôže ani očkovanie, ani liečba.

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
09:30 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:35 Česko Slovensko má talent
06:20 Prvé oddelenie II.
06:45 Nákupné maniačky
07:50 Hoď svišťom
06:30 Tashiho svet
06:45 Mach a Šebestová na cestách
06:55 Rybičky Flip a Flap
06:10 Životy svatých 1/2
07:50 Příšerky z vesmíru
09:25 Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni