Na Slovensko sa z Ukrajiny blíži africký mor ošípaných

Na Slovensko sa z Ukrajiny blíži africký mor ošípaných

SLOVENSKO, UKRAJINA / Nebezpečný vírus je neďaleko nás. Z Ukrajiny sa šíri africký mor ošípaných. Ohniská nákazy sú len niekoľko desiatok kilometrov od našej východnej hranice. V pohotovosti sú preto nielen veterinári a poľovníci, ale hlavne chovatelia. Mimoriadne nebezpečné ochorenie totiž likviduje celé chovy zvierat a liečba neexistuje..

"Je to veľmi vážna situácia, môže to totálne zlikvidovať celý chov nielen na východe Slovenska, ale na celom Slovensku," hovorí Ing. Julián Škerlik, riaditeľ chovu ošípaných Topoľovka.

"Je virulentnejší a agresívnejší ako klasický mor. Je tu už neďaleko hraníc, zhruba 70 km od východnej hranice," hovorí Ing. Ladislav Cerula, z Okresného úradu v Humennom.

Vírus sa šíri z Ukrajiny. Ohrozené sú preto hlavne oblasti v blízkosti slovensko-ukrajinského pohraničia. Takzvaným nárazníkovým pásmom je okres Snina. Veterinári vydali prísne opatrenia na zabránenie šírenia vírusu, a to i pre poľovníkov.

"Situácia je vážna. Je to choroba, ktorá má neskutočné ekonomické dopady na chov ošípaných," hovorí Jozef Bíreš zo štátnej veterinárnej správy.

Chovatelia tvrdia, že ak by sa vírus dostal až k nám, bolo by to pre nich likvidačné. Africký mor ošípaných je mimoriadne nebezpečný vírus. Podľa odborníka dokonca prežije i v zamrznutom mäse.

"V mrazenom mäse vírus sa dokáže udržať až 36 mesiacov, vo výrobkoch ako klobásy 18 mesiacov," hovorí Ing. Julián Škerlik.

Konzumácia nakazeného mäsa človeku neublíži, no ochorenie sa tým dostane do potravinového reťazca. Môžu to rozniesť mačky a psi. Má to vplyv na ošípané, úmrtnosť je 100percentná. Nepomôže ani očkovanie, ani liečba.

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:30 Profesionáli III.
20:25 Thor
22:55 Nečakaný útok
19:00 Slnečno, sem-tam vraždy II.
20:10 Dr. Harrow
21:10 Dr. House IV.
20:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
18:35 Snové léto
20:15 Dopis na rozloučenou
21:55 Rodiče na tahu