Počet žiadostí o výpis poistenca stúpol, VšZP objavila niekoľko podvodov

22.12.2016 19:50 Noviny.sk Slovensko

Počet žiadostí o výpis poistenca stúpol, VšZP objavila niekoľko podvodov

BRATISLAVA / Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaznamenala v tomto roku opäť vyšší záujem poistencov o kontrolu svojich osobných účtov. Len za prvých 11 mesiacov tohto roka stúpol počet žiadostí o výpis z účtu poistenca v porovnaní s minulým rokom o takmer 10 tisíc, informovala zdravotná poisťovňa.

Od januára do novembra VšZP zaregistrovala viac ako 44 tisíc žiadostí, z toho viac ako 38 tisíc podali poistenci elektronicky. Najčastejšie o výpis z účtu poistenca žiadali poistenci v Bratislavskom kraji a naopak, najmenej, poistenci v Žilinskom kraji. Aj v tomto roku poistenci pri kontrole svojich osobných účtov zistili viaceré nezrovnalosti, ktoré následne preverili revízni lekári zdravotnej poisťovne.

"Približne 30 percent podnetov, ktoré nám poistenci poslali na základe kontroly svojho osobného účtu, bolo opodstatnených," priblížila Beata Havelková, vedúca odboru zdravotného a revízneho VšZP. Poistenci sú tak podľa nej dôležitými spojencami zdravotnej poisťovne pri odhaľovaní fiktívnej zdravotnej starostlivosti, čiže starostlivosti, ktorá pacientovi nebola poskytnutá, ale poisťovňa ju lekárovi zaplatila.

 Fakturovali fiktívnu zdravotnú starostlivosť

"V tomto roku sme napríklad vďaka nášmu poistencovi odhalili podvod u lekára-špecialistu, ktorý fiktívne predpísal lieky v celkovej hodnote viac ako 50 tisíc eur. Ďalší lekár nám vyfakturoval fiktívne poskytnutú zdravotnú starostlivosť v hodnote 89 tisíc eur, v tomto prípade zvažujeme aj trestné stíhanie," dodala Havelková.

Výpis z ePobočky bezplatne

Vo výpise z osobného účtu nájde poistenec podrobné informácie o zdravotnej starostlivosti, ktorú za neho poisťovňa uhradila. Výpis z osobného účtu môže poistenec získať bezplatne cez internet prostredníctvom ePobočky. Ďalšou možnosťou je požiadať o výpis z účtu osobne v pobočke alebo písomne. Požiadať je možné o úplný alebo čiastočný výpis - v čiastočnom výpise sú údaje za niektorú oblasť, teda napríklad údaje za lieky, či o poskytnutých zdravotných výkonoch. Podľa platnej legislatívy je poplatok za vydanie papierového výpisu z účtu poistenca 0,66 eura.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

16:50 Na chalupe
17:55 Nové bývanie dizajn
19:00 Krimi
17:30 Denník ľadovej princeznej
19:45 Profesionáli VI.
20:30 Zakázané kráľovstvo
16:55 9-1-1
17:55 9-1-1: Texas
18:55 Štyri svadby a jeden pohreb
17:25 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
17:50 Petronela Jabĺčková
18:05 Labková patrola I.
16:55 Kdybych měl křídla
18:30 Ledová sezóna
20:15 Až na dno