Jasno
20°
Bratislava
Viliam
28.5.2023
Erik Tomáš nemá morálne právo byť poslancom, tvrdí SaS
Zdielať na

Erik Tomáš nemá morálne právo byť poslancom, tvrdí SaS

BRATISLAVA / Poslanec NR Erik Tomáš je zdesený, že opozícia v mene politického súboja dokáže zneužívať tak citlivú tému akou je vyšetrovanie v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante. Ako povedal Tomáš na tlačovej besede, nevidel dôvod skrývať stretnutie s vedením zariadenia a preto ho ani netajil.

"Kto iný by mal vypočuť predstaviteľov zariadenia, ak nie člen parlamentného sociálneho výboru. Som pripravený prijať aj ďalšie zúčastnené strany,“ povedal.

Podľa Tomáša predstavitelia zariadenia sa chceli stretnúť aj s poslankyňou NR za SaS Natáliou Blahovou. Tá im však na písomnú žiadosť dodnes neodpovedala. Okrem Tomáša sa s vedením Čistého dňa stretli podľa neho aj vládne poslankyne Alena Bašistová a Edita Pfundtner. Tomáš uviedol, že vedenie zariadenia ho na stretnutí informovalo o svojich argumentoch.

"Keďže stretnutie bolo v deň tlačovej besedy, pýtali sa ma, či majú aj odpovedať na novinárske otázky. Povedal som, že majú odpovedať aj na otázky,“ uviedol.

Erik Tomáš zároveň prečítal list Natálie z 28. augusta, ktorý adresovala šéfredaktorovi TV JOJ. Doručili mu ho zamestnanci zariadenia. Vypýtali si na to podľa neho súhlas Natálie. "Neprajem si, aby ste uverejňovali moje údaje a zdravotný stav. Považujem to za nechutné z vašej i matkinej strany. V centre sa cítim dobre. Je tu o mňa postarané lepšie ako u matky. Nikto ma tu nezneužil, ani neznásilnil,“ prečítal Tomáš z listu. SaS dnes Tomáša vyzvala, aby sa vzdal funkcie poradcu premiéra a poslanca NR. "Zotrvám na svojich funkciách a budem pátrať po pravde,“ uviedol poslanec Smeru.

Odvolanie z funkcie

Tomáš stratil podľa podpredsedu SaS Jozefa Mihála morálny kredit, aby bol poslancom NR. Dôvodom je podľa SaS fakt, že Tomáš sa stretol s vedením zariadenia Čistý deň a radil mu, pričom predstavitelia zariadenia sú podozriví z páchania trestnej činnosti alebo jej krytia. Ako povedal Mihál na tlačovej besede, ak sa Tomáš nevzdá mandátu, poslanci za SaS budú iniciovať konanie parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý preskúma, či nedošlo k porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu.

"Veríme, že výbor vyvodí konzekvencie,“ povedal Mihál s tým, že verejný funkcionár nemôže pomáhať tak, aby získal prospech on alebo iní. "Poradca premiéra radil osobe, ktorá je podozrivá zo závažných trestných činov,“ zdôraznil. SaS zároveň odporúča premiérovi Robertovi Ficovi, aby Tomáša odvolal z funkcie mediálneho poradcu.

O prípade údajného znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante informovala nedávno poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová. V tomto zariadení boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky. Blahová odmietla zverejniť mená útočníkov, údajne dvoch zamestnancov zariadenia - jedného už bývalého, a aj obetí.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy