Demonštranti v Bratislave a v Prešove žiadali odchod Kaliňáka

25.07.2016 20:09 Noviny.sk Slovensko

Demonštranti v Bratislave a v Prešove žiadali odchod Kaliňáka

BRATISLAVA/PREŠOV / Po šiestykrát sa pred bratislavským obytným komplexom Bonaparte zhromaždili demonštranti, ktorí požadovali odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Protestovalo sa aj v Prešove.

Stovky zhromaždených si na proteste vypomáhali transparentmi, napríklad "Stop Kaliňák" a "Fico chráni zlodejov" alebo skandovali "Odstúpiť" a "Do basy" na adresu Kaliňáka ako aj predsedu vlády Roberta Fica.

"Je jedno, či tu bude 50 alebo 5 000 ľudí, musíme upozorňovať, že toto nie je normálny stav," prihovoril sa zhromaždeným predseda SaS Richard Sulík s tým, že vo vyspelej krajine nie je normálne, aby predseda vlády býval v byte, ktorý je postavený za peniaze z daňových podvodov a aby ministra vnútra vyšetrovali jeho priami podriadení.

Zaujatosť Šprika

Líder OĽaNO Igor Matovič podľa vlastných slov viackrát pred vyšetrovateľom a dozorujúcim prokurátorom vypovedal, pričom sa im snažil ozrejmiť, v čom sa premiér a minister vnútra správajú korupčne.

Podľa jeho informácií pritom dozorujúci prokurátor Vasiľ Špirko má záujem prípad vyšetrovať. "Mal som z neho pocit, že nie je zaujatý," povedal Matovič s tým, že tomuto prokurátorovi ale hrozí obvinenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. "Majú dvoch svedkov, aby mu mohli prípad odobrať," povedal.

Vyše tristo ľudí sa podvečer zišlo v centre Prešova na ďalšom Proteste proti zlodejom v politike, ktoré organizuje opozícia každý pondelok v Bratislave a postupne aj v ďalších krajských mestách.

Protest v Prešove

Na zhromaždení v Prešove vystúpili viacerí poslanci Národnej rady SR za strany SaS a OĽaNO. Boli medzi nimi Ľubomír Galko, Erika Jurinová Martin Fecko, Oto Žarnay, Jozef Mihál, Daniel Lipšic a ďalší rečníci. Telefonicky sa s účastníkmi spred bratislavského komplexu Bonaparte spojil aj Igor Matovič.

"Ďakujem za to, že ste prišli ukázať mocným, že vám to nie je jedno, že vieme takýmto spôsobom bojovať proti korupcii a že táto partička, ktorá chce rozkradnúť celý štát, musí skončiť," povedal davu Ľubomír Galko.

Odchod Kaliňáka

Podľa opozície by mal predseda vlády Robert Fico odvolať Kaliňáka, pretože obchodoval s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je podozrivý zo spáchania daňových podvodov. Zároveň od Fica požadujú, aby sa vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte, pretože bol postavený za peniaze z daňových podvodov. Fico má navyše podľa opozície v komplexe zvýhodnené lacné nájomné, čo považujú za úplatok.

Opoziční politici tiež odôvodňujú organizovanie demonštrácií tým, že im vládna koalícia zabránila prerokovať tieto záležitosti na pôde parlamentu. Mimoriadne schôdze o vyslovení nedôvery Kaliňákovi aj Ficovi zvolané na začiatku leta totiž presunuli až na koniec riadnej septembrovej schôdze. Opozičné subjekty v tom vidia obmedzovanie možnosti vykonávať mandáty svojich poslancov a tým aj porušenie ústavy.

Plánujú pokračovať

Opozícia plánuje pokračovať v protestoch v regiónoch až do začiatku septembra. Následne ich pokračovanie zváži podľa toho, ako sa bude vyvíjať situácia v parlamente. Zhromaždenia chystajú každý pondelok postupne v Trenčíne, Trnave, Poprade, Prievidzi, Banskej Bystrici a Martine.

Zdroj: noviny.sk/s využitím SITA/TV JOJ, Peter Petrus

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:00 NOVÁ ZÁHRADA
05:40 DEDIČSTVO
07:20 Panelák VIII.
05:35 Dovidenia, stará mama! II.
06:10 POLICAJTI V AKCII
07:15 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:10 Cesta domů
06:55 Bláznivé námluvy
08:45 Martin a Venuše