Skoro jasno
26°
Bratislava
Darina
12.8.2022
Rómske hliadky pod Tatrami skončili, kriminalita v osadách opäť narastá
Zdielať na
Slovensko

Rómske hliadky pod Tatrami skončili, kriminalita v osadách opäť narastá

VEĽKÁ LOMNICA/HUNCOVCE/BATIZOVCE / Projekt Rómskych občianskych hliadok, ktorých ulohou bolo riešiť konflikty v osadách pod Tatrami, sa oficiálne skončil. Smutní z toho sú tamojší starostovia, ale aj samotní osadníci. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz tvrdí, že chystajú projekt obnoviť. Kedy sa tak ale naozaj stane sa zatiaľ nevie.

Situácia v osadách sa po ukončení projektu zhoršila. Vidia to starostia i osadníci. Obyvatelia obcí sa už necítia tak bezpečne. Aj medzi osadníkmi začína napätie i arogancia stúpať.

V osade vo Veľkej Lomnici bojujú napríklad aj s problémom fetujúcich maloletých detí. "Keď tu boli rómske hliadky, deti boli pod dozorom," vraví jedna z osadníčok. V osade v Huncovciach zas prednedávnom zhorelo auto priamo vo dvore rodinného domu. Zvyšuje sa aj počet krádeží v obciach.

Pokutujú na cestách

Aby toho nebolo málo, prišlo ďalšie sklamanie. V radoch štátnej polície boli rómski špecialisti, ktorí veľmi úzko spolupracovali s rómskymi hliadkami a pomery v osadách veľmi dobre poznali. Teraz ich však osadníci stretávajú najmä na cestách, kde kontrolujú vodičov a vyberajú pokuty. V osadách ich už vidno veľmi málo.

"Rómski špecialisti môžu plniť aj iné úlohy podľa zákona o policajnom zbore a a jedna z týchto úloh je aj dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky," potvrdil prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik.

Rómski špecialisti sú veľmi rešpektovaní a dokážu upokojiť rozvášnených osadníkov, vyriešiť spory, záškoláctvo, ale sa aj veľa dozvedieť, keď dôjde ku krádežiam alebo bitkám v uliciach obce.

Či sa opäť vrátia do osád v taktom rozsahu, v akom v minulosti, nie je jasné. "Akú konkrétnu činnosť v daný deň vykonávajú je vecou nadriadeného," upresnil Džobanik. "Keby prišli aj štátni, boli by ešte lepšie," dodala osadníčka. 

Bývalých členov nerešpektujú

A tak aspoň bývalí členovia oficiálnych rómskych hliadok sa snažia naďalej plniť svoje úlohy, ale dôležitosť ich postavenia už mnohí po skončení projektu začali spochybňovať. "Nebolo to udržateľné, ale pripravujeme pokračovanie tohto projektu," potvrdil Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády pre rómske komunity.

Projekt rómskych hliadok by sa mal ale obnoviť. "Tento projekt ocenil Brusel, aj ľudia v regiónoch. Pripraviť ale takéto projekty trvá mesiace. Verím, že do konca roka to stihneme," upresnil Ravasz.

Zdielať na

Najčítanejšie