Slovenská republika sa ujíma predsedníctva v Rade Európskej únie

Slovenská republika sa ujíma predsedníctva v Rade Európskej únie

BRATISLAVA / Slovenská republika sa od 1. júla ujíma rotujúceho predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré na druhý polrok 2016 preberá od Holandska. Pri tejto príležitosti pricestovali vo štvrtok na Slovensko členovia Európskej komisie na čele s jej predsedom Jeanom-Claudom Junckerom, ktorí v piatok v Bratislave rokovali s členmi slovenskej vlády. Takéto zasadnutie Komisie tradične sprevádza úvod každého predsedníctva.

Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie odštartovalo stretnutím Európskej komisie s vrcholnými slovenskými predstaviteľmi.

"Celá návšteva má za cieľ dobre nastaviť spoluprácu slovenského predsedníctva a Európskej komisie na najbližších šesť mesiacov. Verím, že túto prvú výzvu vynikajúco zvládneme a Slovensko bude skvelým kormidelníkom v Rade Európskej únie," uviedol vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Stretnutie s Kiskom i Ficom

Juncker aj komisári sa stretli s prezidentom Andrejom Kiskom a predsedom vlády Robertom Ficom. Celé kolégium európskych komisárov ale zasadlo v piatok.

"Uskutočnia sa rokovania s členmi vlády Slovenskej republiky. Tieto rokovania budú prebiehať v štyroch tematických celkoch: vonkajšie vzťahy, bezpečnosť, migrácia a spravodlivosť; energetická a klimatická politika, doprava a prírodné zdroje; rast, konkurencieschopnosť a vnútorný trh a rozpočet Európskej únie; ekonomická a monetárna únia a sociálna agenda," informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie.

Naše predsedníctvo v Rade Európy odštartovalo symbolickou návštevou európskej komisie, ktorej predsedá neprehliadnuteľný Jean Claude Juncker:

Juncker sa stretol aj s predsedom Národnej rady Slovenskej republiky Andrejom Dankom. Následne sa celé kolégium komisárov zúčastnilo na stretnutí s poslancami parlamentu, ktoré sa venovalo aktuálnym výzvam v Európskej únii: migrácia, schengenský priestor, európska susedská politika, ako aj úloha národných parlamentov v oblasti Energetickej únie a energetickej bezpečnosti v Európskej únii. 

Štyri priority predsedníctva

Historicky prvé slovenské predsedníctvo prichádza v čase, keď Európska únia stojí pred bezprecedentnými výzvami v podobe rozhodnutia britských občanov o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie, migračnej krízy vyvíjajúcej tlak na jednotu schengenského priestoru, či bezpečnostných otázok po teroristických útokoch v Paríži a Bruseli.

Program slovenského predsedníctva, ktorý vláda schválila vo štvrtok, obsahuje štyri priority: hospodársky silnú Európu, moderný jednotný trh EÚ, migráciu a globálne angažovanú Európu. "Na predsedníctvo sme pripravení organizačne, technicky. Verím, že o tom všetkých presvedčíme," vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

Rada Európskej únie patrí medzi hlavné inštitúcie Európskej únie. Jej úlohou je formovanie európskej legislatívy spolu s Európskym parlamentom, ako aj koordinácia medzi členmi Únie v jednotlivých rezortoch, napríklad pri spoločnej zahraničnej či bezpečnostnej politike. V rade sú zastúpené členské štáty, ktoré sa na jej čele striedajú každých šesť mesiacov. Predsedajúca krajina vedie zasadnutia na všetkých úrovniach rady a má za úlohu okrem iného hľadať kompromisy v dôležitých otázkach i navonok zastupovať členské štáty voči ďalším inštitúciám únie ako Európska komisia a Európsky parlament.

Naše predsedníctvo sa začalo, pozrite si reportáž: 

Zdroj: SITA

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

14:30 Inkognito
15:55 Súdna sieň
17:25 Noviny
14:20 Domy na brehu jazera
15:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
15:00 FBI
15:55 Stratené duše II.
17:00 Záchranári
15:10 Strážca vesmíru Roger
15:25 Máša a medveď II.
15:35 Barbapapa II.
14:35 Běž, chlapče, běž
16:35 Henry ze zkumavky
18:20 Pozdravy ze spermabanky