Briti Slovákom: Už si pomaly baľte kufre

28.06.2016 14:56 Noviny.sk Slovensko

Briti Slovákom: Už si pomaly baľte kufre

BRATISLAVA / Slováci v Británii zažívajú obavy. Každú chvíľu kontrolujú kurz libry. Prichádzajú o peniaze.

"Ja neviem, ako s nami naložia," povedala po prílete na letisko M.R.Štefánika Slovenka Alina žijúca v Londýne. Bytová dizajnérka svoj sen o väčšej investícii aj do nového bytu, ktorý si chcela kúpiť, bude musieť odložiť. "Libra oproti euru už nestojí tak vysoko," hovorí Alina.

Vtipné poznámky

Zmeny vníma aj Slovenka Blažena, ktorá je v Londýne 5 rokov. Prebudenie sa do prvého dňa po referende bolo pre ňu ako studená sprcha. "Cítila som sa tu nechcená. Na Európanov počuť akože vtipné poznámky. V zmysle, už si baľ kufre pomaly," povedala Blažena.

Na otázku, čo sa zmení, ak Británia opustí EÚ, zatiaľ nik nevie presne odpovedať. "Všetko sa vyjasní počas najbližších 2 rokov. Vystúpenie Británie z EÚ bude mať dopad na všetky oblasti života," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

Nižšie tržby

Už v týchto dňoch môžu na komplikácie naraziť Slováci, ktorí zažijú pracovný úraz pri žiadosti o odškodnenie. "Poisťovne argumentujú, že zranený Slovák tu nemôže pracovať do dôchodku," vysvetľuje právnik Jaro Bernát. Obchodník Dávid, ktorý svoje výrobky predáva aj v Británii, bude musieť svoj biznis pravdepodobne ukončiť.

Najmä ak bude libra klesať aj ďalej. "Pri nezmenených nákladoch by sme mali nižšie tržby. V tom prípade by sme predaj v GB ukončili," uvádza obchodník David Dermek.

Téme sa venuje redaktorka Klaudia Suchomel-Guzová:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ-Klaudia Suchomel-Guzová

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři