Maďarom nevyhovuje kvalita slovenského a českého mlieka, sťahujú ho z trhu

06.05.2016 12:55 Noviny.sk Slovensko

Maďarom nevyhovuje kvalita slovenského a českého mlieka, sťahujú ho z trhu

BRATISLAVA / Slovenské mlieko, ktoré vyvážame do Maďarska, podľa tamojších orgánov nespĺňa normy. Je vraj málo tučné. Podľa Maďarov naše vyvezené trvanlivé mlieko obsahuje viac ako 1,5 percenta tuku, a preto nespĺňa požadovanú kvalitu.

Maďarské ministerstvo pôdohospodárstva na svojej stránke informuje, že šesť druhov slovenského a českého trvanlivého mlieka neprešlo testami kvality maďarských úradov.

Testy odhalili, že slovenské a české mlieko obsahuje menej tuku, ako by malo, a preto podľa tejto správy už spolu 21 tisíc litrov mlieka stiahli z trhu.

"Vykonali sme kontrolu a šesť mliek slovenského a českého mlieka sme stiahli z predaja pre nižší obsah tuku ako bol uvedený na obale," napísal v stanovisku Národný úrad pre bezpečnosť potravín v Maďarsku. 

Nízka cena

Naša štátna a potravinová správa z Maďarskej strany nedostala žiadnu informáciu a situáciu preveruje. Správa o nevyhovujúcej kvalite nášho mlieka sa zatiaľ neobjavila ani vo výstražnom systéme, ktorý o nebezpečenstve informuje aj ostatné krajiny.

"Slovenská republika neobdržala z Maďarska žiadnu oficiálnu správu, že by bol nejaký problém," uviedol šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bireš.

Naše mlieko nebezpečné nie je

Podľa štátnej potravinovej správy naše mlieko nie je nebezpečné ani zdraviu škodlivé a podľa riaditeľa pravdepodobne ide o problém s prebytkami mlieka a jeho nízkou cenou, ktoré výrobcov likviduje.

Kým maďarská strana nepošle oficiálnu správu s číslom šarže zadržaného, podľa nich nekvalitného mlieka, naši potravinári nemôžu nič preveriť ani opakovane testovať. "Potrebujeme čierne na bielom, čo kde a za akých okolností," dodal Bíreš.

Téme sa venuje redaktorka Klaudia Suchomel Guzová:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

11:35 Útek na Horu čarodejníc
13:50 Narnia: Princ Kaspian
16:50 Shrek 2
11:15 Nové bývanie
12:45 Drvivý dopad
15:05 Denník ľadovej princeznej
12:20 Kto porazí šéfkuchára
12:50 Keď je pečenie umenie IV.
13:20 Keď je pečenie umenie IV.
12:10 Dážďovečky
12:25 Krtko
12:35 Bolek a Lolek idú do sveta
11:20 Kolo zázraků
13:10 Příšerky z vesmíru
14:45 Za zavřenými dveřmi