Zatiahnuté
17°
Bratislava
Zdenka
23.9.2023
Jana porodila dieťa do latríny, súdu sa vyhýbala
Zdielať na

Jana porodila dieťa do latríny, súdu sa vyhýbala

PREŠOV / Pred Okresný súd v Prešove sa postavila žena, ktorá pred tromi rokmi porodila dieťa do latríny. Stalo sa to v osade dediny Nižný Slavkov v okrese Sabinov. Mladá žena čelí obvineniu z vraždy a hrozia jej desiatky rokov za mrežami. Stíhaná je na slobode a keďže sa súdu doteraz vyhýbala, na pojednávanie ju museli predviesť policajti.

Dvadsaťšesťročná žena si podľa vlastných slov na detaily nespomína. Pred súdom povedala len pár slov. Čo sa mohlo stať sme sa dozvedeli iba od znalcov, ktorí skúmali jej psychologický profil a duševný stav.

Dieťa vo výkaloch

Stalo sa to v októbri v roku 2013 v rómskej osade. Jana išla na toaletu, kde porodila priamo do drevenej latríny. Keď vyšla zakrvavená, zavolali jej na pomoc záchranku. Novonarodené dieťa pritom naďalej ostalo vo výkaloch v provizórnej toalete.

"Ja neviem, čo sa stalo teraz," povedala obžalovaná. Znalci  spochybňujú jej výpovede. Jedna zo znalkýň tvrdí, že obžalovaná používa naučené vety. Pri jej skúmaní vyplával na povrch aj možný motív skratového konania. Pred pôrodom jej údajne jej druh vyčítal, že dieťa, ktoré čaká, nie je jeho. Čakal pred súdom.

Väzenie

"Na otázku, či sa tešila na dieťa, odpovedala naučene, že áno, tešili sme sa na dieťa, kočík sme kúpili v Sabinove. Ani raz sa pred znalcami spontánne neprejavila, že by sa na dieťa tešila," opisuje súdna znalkyňa.

Mladá žena je obžalovaná z vraždy. S tým sa obhajoba nevie stotožniť a navrhuje vypočuť svedkov a ďalšie znalecké posudky. V prípade dokázania viny hrozí mladej žene 20 až 25 rokov za mrežami. Obhajoba trvá na prekvalifikovaní skutku.

Reportáž spracoval redaktor Vlado Jurek:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy