Skoro jasno
34°
Bratislava
Lýdia
19.8.2022
Zvolení poslanci sú poslancami aj oficiálne, preberali dekréty
Zdielať na
Slovensko

Zvolení poslanci sú poslancami aj oficiálne, preberali dekréty

BRATISLAVA – Osvedčenia o zvolení si dnes v budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave prevzali všetci poslanci, ktorých občania zvolili v parlamentných voľbách 5. marca. Osvedčenia im odovzdal predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.

Poslancom Bárány zablahoželal k zvoleniu do zodpovednej a významnej funkcie, od ktorej sa v demokracii odvíja všetko podstatné. Zvolených zákonodarcov zároveň poprosil, aby sa snažili navrátiť úctu a dôstojnosť mandátu poslanca. "Len zvolení zástupcovia ľudu majú v demokracii právo hovoriť v mene ľudí," konštatoval Bárány.

Poslanci

Stranu Smer-SD v parlamente reprezentuje 49 zákonodarcov. Dvadsaťjeden poslancov má SaS, 19 hnutie OĽaNO - NOVA, SNS bude v parlamente zastupovať 15 predstaviteľov. Osvedčenie o zvolení si prevzalo aj 13 poslancov za stranu Kotleba - Ľudovej strany Naše Slovensko. Jedenásť zákonodarcov majú strany Sme rodina - Boris Kollár a Most-Híd. Najmenšou parlamentnou stranou je strana Sieť s desiatimi poslancami.

Najväčší potlesk poslancov si vyslúžila poslankyňa za OĽaNO Silvia Petruchová, ktorá si osvedčenie prevzala na invalidnom v vozíku. Pred ňou sa do parlamentu dostal iba jeden vozíčkar, a to Peter Bódy, ktorý bol v roku 2002 zvolený ako nestraník na kandidátke SDKÚ-DS.

V novom volebnom období do pléna národnej rady už nezasadnú poslanci zo strán KDH a SDKÚ-DS, ktoré nezískali dostatočnú podporu voličov. V NR SR tak neuvidíme napríklad predsedov týchto strán Jána Figeľa a Pavla Freša či bývalého šéfa KDH Pavla Hrušovského.

Predpísaný sľub

Termín ustanovujúcej schôdze parlamentu, na ktorej poslanci zložia predpísaný sľub a zvolia orgány národnej rady, zatiaľ známy nie je. Prezident Andrej Kiska ju musí podľa ústavy zvolať do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb.

Hoci novozvolení členovia parlamentu ešte nezložili poslanecký sľub, na plat už nárok majú. Vyplýva to z novely zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov, ktorú zároveň so zmrazením vlastných platov poslanci schválili koncom roka 2011. Ak by platila predchádzajúca právna úprava, poslancom by nárok na mzdu vznikol až dňom zloženia sľubu.

Poslancom zvoleným v roku 2012 vypršal ich poslanecký mandát dňom volieb, teda 5. marca. V závislosti od času výkonu poslaneckého mandátu patrí po zániku poslaneckého mandátu poslancovi plat ešte počas dvoch mesiacov, ak vykonával mandát poslanca najmenej päť mesiacov a menej ako päť rokov, alebo troch mesiacov, ak vykonával mandát poslanca aspoň päť rokov.

Poslanci si prevzali osvedčenia, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie