Jasno
-2°
Bratislava
Zdenko
9.2.2023
Cestných pirátov budú zastavovať inteligentné semafory
Zdielať na

Cestných pirátov budú zastavovať inteligentné semafory

BRATISLAVA / Ministerstvo vnútro chce bojovať proti cestným pirátom inteligentnými semaformi. Tie by mali fungovať do konca tohto roka.

Semafory plánujú rozmiestniť na najrizikovejšie úseky, najmä na vjazd do obcí, kde býva veľa dopravných nehôd.

Podobný semafor majú napríklad v obci Dubovany pri Piešťanoch. Na prvý pohľad vyzerá ako každý iný semafor, no keď sa k nemu človek priblíži, všimne si, že nad ním je kamera. Zariadenie nestojí na križovatke, ani pri priechode pre chodcov, ale pri vstupe do dediny.

Semafor s kamerou

Ak idú vodiči prirýchlo, kamera ich zachytí. Semafor sa prepne na červenú. Auto teda musí zastaviť. Keď naskočí zelená, vodič môže v jazde pokračovať.

Ak vodič odignoruje červené svetlo a nezastaví, dostane pokutu. "Inteligentné semafory sa budú nachádzať v lokalitách s vysokou nehodovosťou," uviedol hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Nižšia nehodovosť

V obci sú s inteligentným radarom spokojní. "Výsledky sú dobré. Ešte predtým, ako sme namontovali semafor, vodiči jazdili rýchlo. Odkedy ho ale máme, nestala sa žiadna dopravná nehoda," priznáva starosta obce Miroslav Michalčík.

Bežne takéto inteligentné semafory používajú aj v zahraničí, napríklad v susednej Českej republike, v Rakúsku či Taliansku.

Pozrite si analýzu z Novín o 17tej:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy